Ognivo notuje coraz gorsze wyniki. Zwłaszcza gdy porówna się dane z tymi sprzed pandemii
KIR podał statystyki systemu Ognivo za II kwartał 2021 roku. Wynika z nich m.in., że w okresie kwiecień-czerwiec na przeniesienie rachunku bankowego przy pomocy tego rozwiązania zdecydowało się niewiele ponad 4 tys. osób (4013). W II kwartale 2020 roku z narzędzia skorzystało 4395 osób. Z serwisu cashless.pl dowiecie się, że w pierwszych trzech miesiącach br. były to 4764 osoby. Popularność tej usługi spadła więc zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału, jak i do analogicznego okresu rok wcześniej.
Najwięcej wniosków o przeniesienie rachunku w poprzednim kwartale wpłynęło w kwietniu (blisko 1,5 tys.). KIR doprecyzował, że w ostatnich trzech miesiącach ponad 98 proc. wnioskujących o zmianę rachunku zdecydowało się także na zamknięcie dotychczasowego konta. Z kolei z opcji przeniesienia salda skorzystało ponad 96 proc. wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 607 osób, natomiast o przeniesienie poleceń zapłaty 421 klientów.
Ognivo to system KIR wykorzystywany do wymiany informacji pomiędzy bankami i innymi uprawnionymi podmiotami (ZUS, Poczta Polska, urzędy skarbowe, urzędy miast). Służy on m.in. do przenoszenia kont. W tym celu należy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. W taki sam sposób można równocześnie złożyć wniosek o zamknięcie dotychczasowego konta osobistego. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, do którego klient chce się przenieść. Cały proces zajmuje kilka dni i nie wymaga udziału klienta.