Wyniki Cashless Cities ogłosimy podczas kongresu Local Trends w Poznaniu
Polska jest jednym ze światowych liderów we wdrażaniu innowacji płatniczych. Już od dawna wszystkie terminale w sklepach i lokalach usługowych pozwalają na transakcje zbliżeniowe, a niemal wszystkie płatności odbywają się bezstykowo. Ponadto już kilkanaście procent transakcji kartowych odbywa się przy wykorzystaniu smartfonów i smartwatchy. Triumfy, zwłaszcza w płatnościach e-commerce, święci zarządzany przez Polski Standard Płatności Blik.
Nie ma więc wątpliwości, że Polacy lubią nowoczesne płatności i chcą tak regulować swoje należności także za usługi miejskie. Nowoczesne miasta, zwłaszcza te, które chcą być smart, powinny więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców i umożliwiać bezpieczne i wygodne płatności bezgotówkowe. Celem rankingu Cashless Cities jest pokazanie, jak władze poszczególnych aglomeracji radzą sobie z tym, a także promocja nowoczesnych rozwiązań płatniczych.
Ranking powstał na bazie autorskiej metodyki cashless.pl. Dane potrzebne do wyliczeń pozyskaliśmy z ankiet rozesłanych do biur prasowych poszczególnych urzędów miejskich. Zwycięzców rankingu ogłosimy podczas pierwszego dnia wydarzenia Local Trends, które dziś rozpoczęło się w Poznaniu. Partnerami głównymi rankingu Cashless Cities są Fundacja Polska Bezgotówkowa oraz firma Fiserv Polska, właściciel marki Polcard.
A jeśli chodzi o sam ranking, to ocenialiśmy w nim trzy sfery, w których możliwość płatności bezgotówkowych jest naszym zdaniem najważniejsza dla mieszkańców większości miast: komunikacja publiczna, parkowanie oraz urzędy i inne placówki zarządzane przez magistrat. W kolejnych edycjach rankingu zamierzamy rozwijać jego metodykę oraz uzupełniać listę miast, które będą nim objęte.