Zdaniem ekspertów zaproszonych na dzisiejszy Cashless Breakfast polski rynek płatniczy wciąż może uchodzić za jeden z najnowocześniejszych na świecie, choć nie wszystkie innowacje zyskują tu popularność
Nowe projekty na polskim rynku usług płatniczych, wpisujące się w trend tzw. embedded finance (usługi finansowe połączone z produktami niefinansowymi i oferowane przez podmioty spoza tej branży), były tematem lutowego Cashless Breakfast, który odbył się dzisiaj w Warszawie. W wydarzeniu wzięło udział prawie 40 specjalistów i ekspertów, przedstawicieli sektora bankowego, fintechów i instytucji płatniczych.
Program merytoryczny rozpoczęła Weronika Chrzanowska, head of fintech market development and management w ITCARD. Ekspertka opowiedziała o kilku najnowszych przykładach wdrożeń zrealizowanych przez ITCARD w ramach programu "Fintech in the box" Visy. To m.in. lunchowa karta płatnicza, wprowadzona wspólnie z Fabryką Norblina (jedno z warszawskich centrów handlowo-usługowych). Weronika Chrzanowska zapewniła, że reprezentowana przez nią firma prowadzi co najmniej kilka podobnych projektów, w tym z producentem smartfonów, operatorem płatności odroczonych czy firmą pożyczkową.
Drugim elementem programu dzisiejszego Cashless Breakfast był panel dyskusyjny, w którym, oprócz Weroniki Chrzanowskiej, zasiedli także: Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, prezeska Digital Fingerprints i szefowa IT w Biurze Informacji Kredytowej, Daniel Jarząb, współzałożycieli i prezes fintechu Payeye, oraz Wojciech Bolanowski, doradca zarządu Velo Banku, który ostatnie kilka lat spędził, pracując dla banków z Bliskiego Wschodu.
Zdaniem Wojciecha Bolanowskiego polski rynek usług płatniczych wciąż może uchodzić za jeden z najnowocześniejszych na świecie, choć brakuje tu wielu rozwiązań, jakie na innych rynkach cieszą się dużą popularnością. Wśród nich wymienił np. różne usługi wykorzystujące blockchain i tzw. zdecentralizowane finanse. Natomiast spośród polskich innowacji, które mają jego zdaniem odnieść sukces za granicą, wskazał np. różne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i uwierzytelniania klientów.
W tym kontekście można by wymienić np. usługę polskiego fintechu Payeye, który umożliwia płatności mobilne przy wykorzystaniu biometrii tęczówki oka oraz twarzy. Prezes spółki Daniel Jarząb podkreślił, że jego ambicją jest międzynarodowy rozwój Payeye. Obecnie może ona pochwalić się przeprowadzeniem największego na świecie testu płatności biometrycznych. Znajduje się także na końcowym etapie certyfikacji swojego nowego terminala płatniczego, dzięki czemu za jego pomocą będzie można płacić nie tylko biometrycznie, ale także zwykłą kartą płatniczą czy cyfrowymi portfelami takimi jak Apple Pay czy Google Pay.
Z kolei Agnieszka Szopa-Maziukiewicz mówiła m.in. o wykorzystaniu biometrii behawioralnej do rozwoju usług płatniczych. Przykładem tego, jak to może wyglądać w praktyce, jest projekt wdrożony przez mBank do autoryzacji płatności kartami w internecie przez osoby, które nie korzystają z aplikacji mobilnej. Digital Fingerprints rozwija technologię tak, by można było ją wykorzystać także na urządzeniach mobilnych. Zmierza w kierunku utworzenia sektorowego rozwiązania do biometrii behawioralnej oraz umiędzynarodowienia produktu dzięki kontaktom BIK-u z biurami kredytowymi na innych rynkach.
Natomiast Weronika Chrzanowska mówiła m.in. o zaletach wdrożonego przez reprezentowaną przez nią firmę modelu outsourcingu usług płatniczych. Spółka przy współpracy z organizacją Visa opracowała usługę, dzięki której potrafi w krótkim okresie wdrożyć płatności bezgotówkowe oparte na kartach, mogące stanowić wartość dodaną do oferty podmiotu spoza branży finansowej. Taką usługę zgodną z trendem embedded finance wdrożono już m.in. we wspomnianej wcześniej Fabryce Norblina, a w końcowej fazie zaawansowania są prace nad kolejnymi podobnymi projektami.
Partnerem głównym dzisiejszego Cashless Breakfast była firma ITCARD. A my zapraszamy już na kolejne wydarzenie z tego cyklu. W marcu tematem przewodnim będzie rozwój insurtechu w Polsce, a więc nowoczesnych technologii w branży ubezpieczeniowej.