Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że banki, SKOK-i itd., będą raportować administracji podatkowej o płatnościach transgranicznych
We wtorek rząd przyjął projekt noweli ustawy o VAT i ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), która da nowe narzędzia administracji podatkowej do kontroli i zwalczania oszustw w handlu elektronicznym. Przełoży się to na nowe obowiązki dla instytucji finansowych, w tym banków i instytucji płatniczych.
Na mocy przepisów niektóre podmioty będą musiały prowadzić kwartalną ewidencję płatności transgranicznych oraz odbiorców takich płatności. Obowiązek wystąpi tylko w przypadku, gdy dostawca usług płatniczych w ciągu kwartału zrealizuje więcej niż 25 takich płatności na rzecz tego samego odbiorcy. Stosować taką ewidencję będą musiały banki krajowe i oddziały banków zagranicznych w Polsce, instytucje kredytowe oraz płatnicze, a także SKOK-i.
Zebrane dane później muszą być przechowywane, a także przesyłane do KAS. Ma to ułatwić administracji podatkowej w uszczelnieniu poboru VAT. Raporty od instytucji finansowych trafią również do unijnego systemu CESOP, który będzie gromadził dane od organów skarbowych z państw członkowskich. Baza danych o transakcjach transgranicznych na skalę unijną ma pomóc w wychwytywaniu nieprawidłowości oraz usprawnić wymianę informacji.
Jak czytam w uzasadnieniu projektu, który teraz trafi do Sejmu, autorzy oczekują, że pozwoli on na zwalczanie oszustw zwłaszcza w obszarze handlu elektronicznego (e-commerce). – (Celem zmian jest – red.) rozwiązać problem nieprawidłowości (oszustw) związanych z VAT w sektorze e-commerce w celu lepszego wykrywania i zwalczania oszustw związanych z podatkiem VAT, poprzez zacieśnienie współpracy między administracjami podatkowymi a dostawcami usług płatniczych – pada w uzasadnieniu.
Zmiany wynikają z potrzeby dostosowania polskiego prawa do dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej zwalczania oszustw VAT. Przepisy mają wejść w życie do 31 grudnia 2023 r. Z postępami prac nad projektem czy uwagami branży można zapoznać się za pośrednictwem Rządowego Centrum Legislacji.
Fot. rawpixel.com