Podobnie jak w poprzednich kwartałach, na koniec ubiegłego roku najwięcej osób korzystało z aplikacji IKO od PKO BP. Na kolejnych pozycjach znalazły się mBank, ING, Pekao, Santander oraz Millennium
Na koniec 2022 roku banki działające na polskim rynku miały blisko 20,4 mln klientów korzystających z mobilnych aplikacji bankowych. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrost o blisko 760 tys. użytkowników. Jeśli zaś najświeższy wynik zestawić z tym z analogicznego okresu 2021 roku, okaże się, że liczba użytkowników apek bankowych wzrosła o przeszło 3,5 mln – wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl.
Za aktywnego użytkownika aplikacji bankowej uznajemy osobę, która loguje się z jej pomocą na rachunek przynajmniej raz w miesiącu. Kolejny już raz zestawienie otwiera PKO BP. Największy rodzimy bank na koniec września miał ponad 4,77 mln użytkowników IKO. Oznacza to, że w ciągu kwartału pozyskał blisko 140 tys. nowych, aktywnych użytkowników swojej aplikacji. Na kolejnych pozycjach ponownie znalazły się mBank, ING, Pekao, Santander oraz Millennium. Wszystkie te instytucje zauważalnie poprawiły wyniki i odnotowały po ponad 2 mln klientów korzystających z aplikacji bankowych.
Użytkowników apek bankowych jest w rzeczywistości więcej, niż wskazuje na to poniższa tabela. Część instytucji nie podaje swoich statystyk w tej kwestii, inne nie aktualizują danych. Jednocześnie warto przypomnieć, że liczba użytkowników bankowych aplikacji mobilnych nie pokrywa się z liczbą klientów korzystających z bankowości mobilnej. Część właścicieli smartfonów wciąż woli logować się na rachunek np. za pomocą przeglądarki internetowej. Raport na temat klientów mobilnych w polskich bankach ukaże się wkrótce w serwisie cashless.pl.