Już nie ING, ale BNP Paribas jest instytucją posiadającą najwięcej placówek bez tradycyjnej obsługi kasowej
Na koniec IV kw. 2022 roku banki działające na polskim rynku posiadały 633 oddziały bezgotówkowe – wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. To o ponad 30 placówek więcej niż w kwartale poprzedzającym (598) oraz o prawie 70 więcej niż w analogicznym kwartale 2021 roku.
W omawianym okresie nastąpiła zmiana na pozycji lidera zestawienia. Przewodzący mu do tej pory ING nadal ogranicza liczbę placówek bezgotówkowych – na koniec 2022 roku miał ich 173 (wobec 181 na koniec III kw.). Tymczasem stan posiadania w ciągu kilku miesięcy wyraźnie poprawił BNP Paribas: ze 175 oddziałów bezgotówkowych na koniec września 2022 roku do 202 na koniec grudnia. Podium zamyka Millennium z niespełna setką placówek tego typu.
Oddział bezgotówkowy nie posiada tradycyjnych kas: wpłaty i wypłaty realizowane są za pomocą maszyn (bankomaty i wpłatomaty). Śledząc liczbę tych placówek, można odnieść wrażenie, że brakuje tu rynkowego trendu: o ile część instytucji rozbudowuje swoją sieć, o tyle inne ją redukują lub pozostawiają bez zmian. Warto przy tym zaznaczyć, że banki generalnie zmniejszają liczbę posiadanych przez siebie oddziałów. Jeżeli zatem instytucja informuje o redukcji liczby placówek bezgotówkowych, to zazwyczaj efektem nie jest powrót do tradycyjnego oddziału.