Wdrażając rozwiązania tego typu, należy pamiętać o zachowaniu właściwego poziomu bezpieczeństwa
Fundacja Polska Bezgotówkowa przedstawiła plan działania dla małych i mikroprzedsiębiorstw, które zechcą wdrożyć u siebie technologie sztucznej inteligencji. Podmiot przekonuje, że taka implementacja może pomóc firmom zwiększyć przychody i konkurencyjność. Ważne jest jednak przestrzeganie kilku reguł.
Pierwsza z nich dotyczy poznania rozwiązań z zakresu SI i zweryfikowania ich możliwości pod kątem potrzeb konkretnej firmy. Narzędzia z tego segmentu mają sporo zastosowań, jednak nie wszystkie są uniwersalne. Jeśli coś sprawdzi się w jednej firmie, niekoniecznie opłaci się drugiej. Podmiot, który nie prowadzi sprzedaży online, być może nie będzie potrzebował czatbota na stronie internetowej.
Kolejną kwestią jest automatyzacja, która powinna objąć powtarzalne czynności. Narzędzia sztucznej inteligencji sprawdzą się najlepiej w przypadku prostych, ale jednocześnie czasochłonnych zadań. Wystarczy przygotować procedury dot. takich procesów i nauczyć algorytmy je wykonywać. Istotne będzie też sprawdzanie wyników i analizowanie rezultatów. Przedsiębiorca powinien uczyć się nowych rozwiązań, ale jednocześnie powinien uczyć SI, jak powinna lepiej wykonywać swoje zadania. Trzeba też pamiętać, że narzędzia tego typu nie zastąpią człowieka, zwłaszcza doświadczonego pracownika.
Paweł Tkaczyk, ekspert ds. marketingu, który na zaproszenie Fundacji wziął udział w webinarze na temat wykorzystania sztucznej inteligencji przez firmy, zwrócił uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Przedsiębiorcy muszą o tym pamiętać i stosować odpowiednie zabezpieczenia w całej firmie. Istotne są też aspekty legislacyjne, czyli warunki licencyjne i prawa autorskie do dzieł, które wykona sztuczna inteligencja.