Projekt, dzięki któremu Pocztowy chwalił się, że będzie pierwszym bankiem z Polski w chmurze Amazona, zapoczątkowano w 2022 roku
Bank Pocztowy poinformował o przeniesieniu bankowości elektronicznej do chmury Amazon Web Services (AWS). Ta decyzja ma umożliwić szybszy rozwój cyfrowej bankowości, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i z uwzględnieniem zgodności regulacyjnej.
Pocztowy informował o migracji do chmury AWS jeszcze pod koniec 2022 roku, instytucja zakładała wówczas, że proces ten zakończy się w 2023 roku, na początku br. deklarowano, że wydarzy się to jeszcze w pierwszym kwartale. Finalnie projekt trochę przeciągnął się w czasie. Bank przekonuje jednak, że i tak jest pierwszym na polskim rynku, który przeniósł bankowość elektroniczną do chmury Amazona.
Chmura AWS daje dostęp do szerokiego zestawu narzędzi, z których można korzystać od razu, w efekcie bank będzie mógł szybko wdrażać nowe usługi. Przedstawiciele Pocztowego w tym kontekście wskazują m.in. na produkty wykorzystujące sztuczną inteligencję. Z ich pomocą bank spróbuje poprawić obsługę klienta, analizę danych i automatyzację wybranych procesów.
Pocztowy nie jest jedynym bankiem na polskim rynku, który migruje do chmury. Rozwiązania tego typu wykorzystał m.in. spółdzielczy Nicolaus Bank z Torunia. Na chmurę w wybranych aspektach swojej działalności zdecydowały się też postawić np. ING, BNP Paribas, PKO BP czy SGB.