Jest rozporządzenie regulujące zasady wystawiania mandatów opłacanych kartą bezpośrednio u funkcjonariuszy policji. Zniknęła więc ostatnia przeszkoda na drodze do wyposażenia policjantów w mobilne POS-y
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji możecie już znaleźć nowe rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Reguluje ono obowiązki funkcjonariuszy przyjmujących mandaty bezgotówkowo na miejscu zdarzenia, np. przekroczenia prędkości przez kierowcę. Po wcześniejszym podpisaniu przez Prezydenta nowelizacji Kodeksu wykroczeń zmiana tego rozporządzenia była ostatnim, legislacyjnym elementem koniecznym do tego, by do policyjnych radiowozów mogły trafić terminale płatnicze, umożliwiające opłacanie mandatów kartą lub smartfonem.
Przeczytajcie także: mBank wprowadzi kartę wielowalutową
Okazuje się jednak, że wciąż nie wiadomo, kiedy to się stanie. Mało tego, wciąż nie można z całą pewnością stwierdzić, że kierowcy przyłapani na wykroczeniu i pragnący opłacić mandat kartą nie będą musieli wnieść za to dodatkowej prowizji. Zdaniem Wojciecha Trusza z departamentu gospodarki elektronicznej Ministerstwa Rozwoju, Policja wciąż nie podjęła decyzji odnośnie modelu wprowadzenia terminali płatniczych, jako narzędzi umożliwiających uiszczenie mandatu za pomocą elektronicznych narzędzi płatniczych.
Przedstawiciel resortu rozwoju w odpowiedzi na moje pytania w sprawie terminalizacji radiowozów, napisał, że tylko jedną z rozpatrywanych przez Policję opcji jest program prowadzony przez MR i KIR. Przypomnę, że obie instytucje oferują bezpłatną instalację i obsługę POS-ów w administracji publicznej. W urzędach stacjonarnych terminale w ramach projektu instaluje First Data Polcard. Do radiowozów miałaby je dostarczać firma eService.
Przeczytajcie także: Zdaniem bankowców kredytówek będzie przybywać
Z kolei ze słów Michała Gawła z biura komunikacji społecznej Komendy Głównej Policji wynika, że instytucja ta podjęła już decyzję o uczestnictwie w projekcie KIR-u i MR. Przedstawiciel KGP zastrzega jednak, że gdyby jakieś koszty związane z obsługą płatności bezgotówkowych w terminalach pojawiły się, zostaną przerzucone na kierowców. Michał Gaweł nie podał również terminu, w którym POS-y znajdą się w policyjnych pojazdach. – Policja planuje rozpocząć testy terminali płatniczych tak szybko, jak tylko będzie to możliwe – napisał przedstawiciel KGP.
Wyjaśnił także, że w pierwszej kolejności planowane jest dostarczenie Policji 2 tys. terminali. – Codziennie do służby na drogach jest kierowanych ok. 4 tys. policjantów, którzy wykonują czynności najczęściej w patrolach dwuosobowych, więc ta liczba terminali płatniczych powinna być wystarczająca – stwierdził Michał Gaweł. Podkreślił jednak, że w pierwszym okresie nie we wszystkich radiowozach terminal będzie.