Usługa ma być dostępna w najbliższych dniach. Pozwoli na głosowe lub tekstowe zlecanie operacji bankowych
Na początek chatbot będzie mógł realizować kilka rodzajów operacji: przelewy i doładowanie kart płatniczych prepaid oraz telefonu czy wyszukanie transakcji w historii rachunku. Wymieni też nadchodzące płatności i poinformuje o terminie realizacji przelewu. – Co kwartał będziemy dokładać kolejne elementy, które będzie mogła wykonać Milla – zadeklarowała Halina Karpińska, dyrektor departamentu bankowości elektronicznej w Millennium.
Na razie chatbot będzie dostępny dla klientów posiadających
aplikację mobilną Millennium. Bank nie wyklucza, że później rozwiaząnie pojawi się także w bankowości elektronicznej na komputerach. Pytani o możliwość wykorzystania Milli jako
biometrii głosowej czyli do weryfikacji tożsamości przedstawiciele banku deklarowali ostrożnie "na razie nie, ale może w przyszłości".
Milla jest programem, z którym można rozmawiać w języku naturalnym podobnie jak z człowiekiem. Rozmowa może być prowadzona w formie tekstowej lub głosowej. Chatbot używa sztucznej inteligencji do przetwarzania języka, co ma mu ułatwić zrozumienie ludzkiej mowy oraz intencji użytkownika (podobnie jak Alexa Amazona czy Siri Apple). Miałem okazje przetestować to rozwiązanie i o ile tekstowo radzi sobie nieźle z interakcją z użytkownikiem, zrozumieniem i wykonywaniem poleceń, to w opcji głosowej Milli idzie trochę gorzej. Zwłaszcza ma trudności ze zrozumieniem mowy w bardziej zatłoczonych i gwarnych pomieszczeniach, kiedy oprócz głosu użytkownika, rejestruje także słowa innych osób, mówiących niedaleko.
Bank podkreśla, że to pierwszy na polskim rynku chatbot bankowy, który jest nie tylko wirtualnym doradcą, ale i realizuje transakcje. Bankowcy z
Millennium zapewniają, że Milla radzi sobie ze zrozumieniem regionalnych akcentów np. śląskiego czy góralskiego, a także z idiomami używanymi np. przez młodzież. Ma wpisanych 800 sposobów w jaki klient może zapytać o historię rachunku i ponad 400 opcji zlecania przelewu pieniędzy. I dodatkowo ma się uczyć na bieżąco kolejnych formuł poleceń.
Chatbot został stworzony w banku z wykorzystaniem mechanizmu NLU (rozpoznawanie intencji), modułów głosowych ASR (zamiana mowy na tekst, dzięki czemu można do niego mówić) oraz TTS (zamiana tekstu na mowę, dzięki czemu może odpowiedzieć głosowo).