Liczba zajęć rachunków wykonanych przy pomocy tego rozwiązania wyniosła w ubiegłym roku 13,3 mln
KIR poinformował, że SKOK-i mogą zajmować wierzytelności w formie elektronicznej, wykorzystując do tego system Ognivo. Dzięki tej zmianie procesowanie zajęć zostanie przyspieszone. Instytucja wyjaśnia, że SKOK-i zostały zobligowane do cyfryzacji tego obszaru ustawą z września 2019 r. Dostosowując się do niej, dołączyły do banków, które już od dłuższego czasu, na mocy przepisów z 2015 roku, obsługują zajęcia wierzytelności wyłącznie w formie elektronicznej. Najnowsze rozszerzenie systemu oznacza, że zajęcia wierzytelności stają się w Polsce całkowicie cyfrowe.
KIR przekonuje, że zapotrzebowanie na jego rozwiązanie jest wysokie, a liczba zajęć rachunków wykonanych przy pomocy tego narzędzia rośnie. W pierwszym pełnym roku funkcjonowania rozwiązania (2017) komunikatów było 11,3 mln. W kolejnym roku zarejestrowano ich już 12,7 mln, a 2019 roku 13,3 mln. Z systemu korzystają komornicy sądowi (przypada na nich 65 proc. wszystkich zajęć wierzytelności), ZUS (blisko 11 proc. zajęć) oraz inne uprawnione organy, takie jak administracja skarbowa czy prezydenci miast.
System Ognivo umożliwia komunikację online pomiędzy bankami a innymi uprawnionymi podmiotami. Składa się z modułów realizujących różne potrzeby banków oraz pozostałych instytucji, np. Poczty Polskiej. Za pomocą tego rozwiązania można m.in. przenieść konto z banku do banku. Wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. W taki sam sposób można zlecić zamknięcie starego rachunku bankowego. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, w którym otwierane jest nowe konto.