Na duży spadek wypłat gotówki z bankomatów na Wyspach odnotowany w II kw. 2020 r. wpływ miała przede wszystkim blokada gospodarcza, wprowadzona ze względu na koronawirusa
Wartość wypłat z bankomatów zrealizowanych w Wielkiej Brytanii w drugim kwartale 2020 roku wyniosła ponad 22 miliardy funtów. To aż o ponad 46 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2019. Dzieje się tak m.in. za sprawą lockdownu, na co w swoim opracowaniu zwraca uwagę firma Walter. Powołuje się ona także na dane EAST (European Association for Secure Transactions), z których wynika, że w pierwszym półroczu bieżącego roku w Europie ubyło blisko 11,5 tys. bankomatów.
Wydaje się mało prawdopodobne, by ten trend miał się odwrócić. Pod koniec października media informowały, że brytyjska spółka Post Office przejmie dwa tys. bankomatów od Bank of Ireland. Nowy operator zamierza jednak pozostawić 1,4 tys. maszyn – pozostałe wycofa ze względów ekonomicznych. Pandemia koronawirusa może jedynie zintensyfikować te działania, ponieważ na znaczeniu zyskują zakupy i płatności cyfrowe.
Pod koniec ubiegłego tygodnia mogliście się dowiedzieć ze spotkania Cashless Live, że z problemami zmaga się również branża bankomatowa w Polsce. Eksperci przekonywali wówczas, że bez zmian w zakresie opłat, sieć tych urządzeń może się szybko kurczyć. Spada liczba wypłat gotówki, jednocześnie rośnie średnia wartości transakcji, a to niekorzystnie wpływa na wyniki finansowe operatorów maszyn.
Jak wynika z danych cashless.pl, tylko w minionym kwartale liczba bankomatów na polskim rynku spadła o ok. 460 sztuk. Natomiast z danych NBP wynika, że w II kw. 2020 r. po raz pierwszy na polskim rynku wartość płatności kartami była wyższa niż wartość wypłat gotówki z bankomatów. Więcej na ten temat w tekście II kw. 2020 r. na rynku kart. Po raz pierwszy w historii wartość płatności przebiła wartość transakcji gotówkowych.