Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
NBP chce zagwarantować możliwość płatności banknotami oraz monetami i rozpoczyna prace nad strategią dla gotówki

Niestety, na razie brakuje konkretnych działań wychodzących naprzeciw postulatom branży bankomatowej

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas swojego dzisiejszego wystąpienia w trakcie Kongresu Obsługi Gotówki powiedział, że jego zdaniem przedsiębiorcy nie mogą uzależniać obsługi klienta od zapłaty w formie bezgotówkowej. Wygląda jednak na to, że prezes banku centralnego nie jest pewien swoich słów. Jednocześnie stwierdził bowiem, że będzie postulował wprowadzenie do Ustawy o usługach płatniczych zapisów gwarantujących możliwość płatności gotówką we wszystkich placówkach handlowo-usługowych.

Przeczytajcie także: Dyrektor z NBP na temat gotówki i instrumentów bezgotówkowych

Od dłuższego czasu pojawiają się informacje o firmach, głównie gastronomicznych, obsługujących wyłącznie klientów płacących instrumentami bezgotówkowymi. Działanie takie spowodowane jest głównie względami bezpieczeństwa. W wywiadzie udzielonym serwisowi cashless.pl w lipcu ubiegłego roku Barbara Jaroszek, dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego w NBP stwierdziła, że przedsiębiorcy ci nie łamią obowiązującego w Polsce prawa.

Natomiast podczas dzisiejszego wystąpienia prezes NBP powiedział także, że rozpoczyna prace nad przewodnictwem banku centralnego nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki. Nie podał jednak żadnych szczegółów na ten temat. Dużo miejsca poświęcił natomiast krytyce mediów piszących o zaletach instrumentów bezgotówkowych oraz operatorów sieci bankomatów, w tym banków. Podkreślił, że liczba urządzeń zmniejsza się m.in. w wyniku likwidacji oddziałów bankowych. Dodatkowo ubolewał, że urządzenia nie oferują obsługi wszystkich banknotów, szczególnie tych o wyższych o nominałach, a dodatkowo operatorzy limitują maksymalne kwoty wypłat.

Przeczytajcie także: Branża bankomatowa chce zmian opłat transakcyjnych

Prezes NBP nie wskazał żadnych pomysłów na to, jak z opisanymi niedostatkami w obsłudze klientów korzystających z bankomatów można by sobie poradzić. Przypomnę, że od dłuższego czasu operatorzy bankomatów postulują zmianę sposobu naliczania prowizji od wypłat. Obecnie za każdą transakcję w urządzeniu dostają 1,2-1,3 zł, niezależnie od wartości wypłaty. Prowizja ta nie zmieniła się od 10 lat, a na jej wysokość operatorzy bankomatów nie mają wpływu.

O sytuacji na rynku bankomatów rozmawiali eksperci zaproszeni przez redakcję cashless.pl podczas ostatniego odcinka programu Cashless Live. Relację z tego wydarzenia możecie znaleźć w tekście Branża bankomatowa: zaczynamy dialog, którego celem jest zmiana sposobu finansowania urządzeń. Między innymi dzięki inicjatywie operatorów bankomatów przy Związku Banków Polskich powstał zespół, którego celem jest m.in. analiza sytuacji na rynku obsługi gotówki. Biuro prasowe NBP poinformowało serwis cashless.pl, że bank centralny bierze udział w pracach tego zespołu, ale wyłącznie w roli obserwatora.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies