Udziały w kontrolowanych przez Kurczewskiego krajowych instytucjach płatniczych przejmie DC24 Alternatywna Spółka Inwestycyjna
KNF zezwoliła na nabycie przez DC24 Alternatywną Spółkę Inwestycyjną udziałów w Currency One oraz YetiPay. Currency One to operator takich serwisów wymiany walut jak Walutomat czy Internetowy Kantor. Natomiast spółka YetiPay w przeszłości specjalizowała się w mikropłatnościach internetowych. Obecnie prowadzi działalność w niewielkiej skali. Z ostatniego, dostępnego w Krajowym Rejestrze Sądowym sprawozdania finansowego wynika, że w 2019 r. jej przychody wyniosły zaledwie 473 tys. zł. Zarówno Currency One jak i YetiPay posiadają licencję krajowej instytucji płatniczej.
Alternatywna spółka inwestycyjna to rodzaj funduszu inwestycyjnego, nadzorowanego przez KNF. Jej funkcjonowanie umożliwiła nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych przyjęta w 2016 r. Popularność ASI rośnie szczególnie od 2019 r., gdy złagodzono regulujące ich działalność przepisy podatkowe. ASI są alternatywą dla FIZ-ów, czyli funduszy inwestycyjnych zamkniętych, których działalność regulują o wiele bardziej skomplikowane i wymagające, także pod względem kosztowym, przepisy.
Z KRS wynika, że DC24 ASI należy do spółki Dialcom24, którą z kolei kontroluje Piotr Kurczewski. Wczorajszy komunikat KNF sugeruje więc, że poznański menager planuje porządki w grupie swoich aktywów. Do DC24 ASI trafią bowiem jego spółki będące wcześniej w pośrednim (Currency One) lub bezpośrednim (YetiPay) posiadaniu Dialcom24.
Piotr Kurczewski to człowiek dobrze znany w branży płatniczej. Jest wieloletnim prezesem operatora serwisu Przelewy24, w którego na początku 2019 r. zainwestowała duńska grupa Nets. Obecnie serwis Przelewy24 jest jednym z liderów płatności na polskim rynku e-commerce a Duńczycy pod jego auspicjami konsolidują swój biznes w Polsce, przyłączając do niego m.in. kupione wcześniej spółki eCard i Dotpay.