Wdrożeniem chwalą się polski fintech PinAppAll oraz sieć ładowarek E-Way
Zdaniem współzałożyciela i prezesa spółki PinAppAll, projekt przeprowadzony wspólnie z firmą E-Way jest pierwszym wdrożeniem terminala aplikacyjnego na urządzeniach do ładowania aut elektrycznych w Europie. – Było to możliwe dzięki charakterystycznym cechom naszego systemu, który wykorzystuje tzw. tokenizację. W trakcie płatności za skorzystanie z ładowarki system przetwarza numer karty użytkownika i zamienia go na token. Ten służy do identyfikacji użytkownika w momencie zakończenia ładowania, a następnie pozwala na odłączenie pojazdu od ładowarki – mówi serwisowi cashless.pl Grzegorz Wojtenko.
Od ubiegłego roku wszystkie nowobudowane stacje ładowania samochodów elektrycznych, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinny umożliwiać płatność za pośrednictwem karty bankowej. Zastosowanie softposa zamiast tradycyjnego terminala pozwala na zmniejszenie kosztów inwestycji, wynikające z braku konieczności instalowania dodatkowego urządzenia w postaci POS-a. Pojawiają się także oszczędności związane ze zmniejszonymi kosztami serwisu terminala aplikacyjnego w porównaniu z tradycyjnym.
E-Way to nowa polska firma, która specjalizuje się w instalowaniu stacji ładowania elektryków na parkingach, przy hotelach, zakładach pracy czy na osiedlach mieszkaniowych. Obecnie chwali się posiadaniem kilkudziesięciu punktów ładowania w największych miastach w Polsce.
Natomiast PinAppAll to polski fintech, powołany do życia trzy lata temu. Oferowany przez niego softpos charakteryzuje się zastosowaniem wspomnianej wyżej tokenizacji. W odróżnieniu też od większości dostępnych na rynku konkurencyjnych rozwiązań, pozwala użytkownikowi na łatwą zmianę agenta rozliczeniowego, czyli firmy zajmującej się procesowaniem płatności. – Ma to duże znaczenie w przypadku dużych akceptantów płatności, którzy dzięki temu nie muszą wiązać się na trwale z jednym agentem rozliczeniowym – uważa Grzegorz Wojtenko.
Dzięki tokenizacji softpos PinAppAll może znaleźć zastosowanie nie tylko w ładowarkach aut elektrycznych, ale i w komunikacji publicznej. Fintech chwali się dużym wdrożeniem w Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. PinAppAll został tam wdrożony jako sprawdzarka uprawnień do przejazdów, opłaconych kartami bankowymi. Pozwoliło to przewoźnikowi na rezygnację z zakupu dodatkowych urządzeń do kontrolowania uprawnień do przejazdów pociągami.
Softpos PinAppAll znajduje się obecnie w ofercie Credit Agricole, który proponuje go klientom przy współpracy z Elavonem. Polska spółka chwali się także zaawansowanymi projektami wdrożeniowymi na Litwie, Estonii i w Czechach oraz prowadzi rozmowy z dwoma kolejnymi agentami rozliczeniowymi w Polsce i Europie. Jego najpoważniejszym konkurentem w naszym kraju jest Softpos.eu, w którego zainwestował Worldline. Terminale aplikacyjne oferowane są także przez agentów rozliczeniowych, ale najczęściej są to apki budowane przy współpracy z partnerami zewnętrznymi. Takie rozwiązania proponują m.in. ITCARD, PolCard czy Adyen.