Od niedawna operatorem serwisu Kanga Exchange nie jest już Good Investments z Seszeli, a spółka o podobnej nazwie zarejestrowana w Belize. KNF ma zastrzeżenia co do obu tych podmiotów
KNF poinformował o umieszczeniu na liście ostrzeżeń publicznych firmy Good Solution Investments Limited w związku z funkcjonowaniem strony kanga.exchange. Podmiot został umieszczony na liście w związku z podejrzeniem przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, czyli prowadzeniem działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia. KNF skierował zawiadomienie w tej sprawie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Kanga to wywodząca się z Polski giełda kryptowalut. Oferuje nie tylko możliwość zakupu i sprzedaży najbardziej popularnych kryptowalut takich jak bitcoin czy ethereum, ale także tokenów w ramach emisji prowadzonych przez startupy poszukujące finansowania. Umożliwia też wymianę kryptowalut za pośrednictwem sieci ok. 100 punktów stacjonarnych na terenie całego kraju.
W październiku zeszłego roku współpracę z Kangą nawiązał fintech Zen. Jej efektem było wprowadzenie oferty karty debetowej Kanga by ZEN, która umożliwia transakcje bezgotówkowe oraz gotówkowe środkami zgromadzonymi w portfelu Kanga.
Co ciekawe, wraz z aktualizacją regulaminu 11 stycznia tego roku zmienił się operator giełdy. Zgodnie z wcześniej obowiązującym zapisem serwis Kanga Exchange był udostępniany przez Good Investments LTD, spółkę zarejestrowaną na Seszelach. W nowej wersji dokumentu operatorem jest zaś Good Solution Investment Limited z Belize. I to własnie ta spółka trafiła dziś na listę ostrzeżeń publicznych, dołączając do znajdujących się tam od tygodnia Good Investments LTD oraz BSSIP LTD (spółka również powiązana z Kangą).
Po umieszczeniu dwóch pierwszych podmiotów w rejestrze Kanga wydała oświadczenie, w którym nie zgadza się z zarzutami dotyczącymi umożliwiania obrotu instrumentami finansowymi bez zezwolenia, podkreślając, że "żaden z podmiotów związanych z Kanga Exchange nigdy nie podejmował działań związanych obrotem instrumentami wymagającego szczególnego zezwolenia."
Przedstawiciele firmy stwierdzili w oświadczeniu, że "od kilku tygodni w przestrzeni internetowej podejmowane były działania zmierzające do oczernienia działalności i usług świadczonych przez Kanga Exchange", co mogło wpłynąć na decyzje o umieszczeniu podmiotu na liście. "Zaistniałą sytuację odbieramy nie tylko jako próbę zaszkodzenia Kanga Exchange, ale działanie uderzające i szkodzące polskiej społeczności kryptowalutowej" – zaznaczyli przedstawiciele giełdy.
Lista ostrzeżeń publicznych to prowadzony przez KNF rejestr, który ma zapobiegać przestępstwom finansowym oraz wynikającym z tego procederu stratom po stronie klientów indywidualnych.