Nieoprocentowane raty na składkę ubezpieczeniową to rzadkość na rynku. Choć podobną możliwość dają już Rankomat i PZU
PKO BP oferuje klientom, którzy kupują za pośrednictwem banku ubezpieczenie auta, rozłożenie płatności za składkę na cztery nieoprocentowane raty. Jest to oferta promocyjna, która obowiązuje do 30 czerwca 2022 r. W regulaminie promocji zastrzeżono jednak, że okres jej trwania może zostać przedłużony.
Oferta kierowana jest do klientów PKO, którzy zdecydują się kupić za pośrednictwem banku OC, AC lub pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeśli klient spełnia warunki promocji (czyli m.in. jest aktywnym posiadaczem rachunku i w trzech ostatnich miesiącach na jego konto wpływało co najmniej po 1 tys. zł), bank zaproponuje mu rozłożenie płatności na cztery transze, bez dodatkowych kosztów. Pierwszą ratę opłaca się w momencie zawarcia umowy. Składki za pozostałe są zaś pobierane automatycznie z konta, o czym bank informuje SMS-em lub mailem na ok. 2 dni przed pobraniem kolejnej należności.
Umowę ubezpieczenia można zawrzeć w serwisie iPKO, aplikacji mobilnej IKO, w placówce banku lub przez infolinię. Klient może wybrać spośród ofert 5 ubezpieczycieli, z którymi PKO współpracuje. Wystarczy w tej sytuacji porównać ceny proponowane przez poszczególne firmy. A to dlatego, że pod względem zakresu autocasco ich oferta kierowana do klientów PKO jest dokładnie taka sama. Zakres OC jest zaś regulowany ustawowo i również tożsamy we wszystkich firmach.
Propozycja PKO to jedna z niewielu ofert nieoprocentowanego finansowania dla osób zainteresowanych zakupem ubezpieczenia. Standardowo ubezpieczyciele umożliwiają klientom rozłożenie płatności na dwie lub kilka transz, ale pobierają za to wyższą składkę. Ubezpieczający mogą też skorzystać z usług zewnętrznego dostawcy finansowania, np. insurtechu Bacca czy hiPRO, i dzięki temu rozłożyć płatność np. na 12 rat, ale również ponosząc wyższy koszt.
Natomiast nieoprocentowane raty jako pierwszy zaproponował swoim klientom Rankomat. W kwietniu zeszłego roku porównywarka zaczęła oferować możliwość rozłożenia należności za składkę na 10 rat 0 proc. Z kolei w październiku PZU wprowadziło ofertę abonamentową. W ramach nowego systemu płatności za ubezpieczenia majątkowe należność za swoje polisy (w tym komunikacyjne) można regulować w comiesięcznych ratach. Jak deklaruje ubezpieczyciel, nie wiąże się z to z żadnymi dodatkowymi kosztami.