Adam Tochmański pracę w banku centralnym zaczął w latach 80. ubiegłego wieku, a na czele Departamentu Systemu Płatniczego stanął w 1998 r.
Z nieoficjalnych informacji serwisu cashless.pl, potwierdzonych jednak w kilku niezależnych źródłach, wynika, że wieloletni dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim, szanowany w branży płatniczej Adam Tochmański, 1 stycznia 2023 r. odejdzie ze stanowiska. O potwierdzenie tej informacji zwróciłem się bezpośrednio do Adama Tochmańskiego. Ten ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, ale odesłał mnie do biura prasowego NBP. Wysłałem tam prośbę o komentarz. Jeśli otrzymam odpowiedź – zaktualizuję tekst.
Przyczyny dymisji nie są znane. Nasze źródła wskazują jednak, że decyzję o zwolnieniu Tochmańskiego podjęły władze banku centralnego. Eksperci, z którymi rozmawiałem, nie mają wątpliwości, że nie ma ona podstaw merytorycznych, a motywowana była raczej względami wewnętrznej polityki. Chodzi o to, by na czele tak ważnego departamentu stała osoba bardziej przychylna obecnej linii NBP, która, od kiedy prezesem banku jest Adam Glapiński, stała się bardziej progotówkowa.
Adam Tochmański jest jednym z dyrektorów departamentów NBP z najdłuższym stażem na takim stanowisku, jeżeli nie z najdłuższym. Z ciekawostek warto odnotować, że gdy obejmował swoje stanowisko w 1998 r., na polskim rynku funkcjonowało niecałe 3,9 mln kart płatniczych, którymi można było płacić w zaledwie kilkudziesięciu tysiącach terminali płatniczych. Dziś kart jest prawie 44 mln a terminali – bez mała 1,2 mln. Z informacji cashless.pl wynika, że Tochmańskiemu złożono propozycję, by po odejściu ze stanowiska dyrektorskiego pozostał w NBP.
Adam Tochmański jest w branży płatniczej osobą powszechnie znaną i szanowaną. Jest uznawany za inicjatora wielu działań popularyzujących i rozwijających nowoczesny system płatniczy. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz stanowiska dyrektorskiego w NBP pełnił też rolę sekretarza Rady ds. systemu płatniczego działającej przy banku centralnym czy przewodniczącego Koalicji na Rzecz Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.