Z badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercarda wynika, że Polacy w metaversie chętnie poznaliby ofertę banku, czy porozmawiali na temat usług inwestycyjnych
Jeszcze do niedawna metaverse był jednym z najczęściej podejmowanych tematów podczas branżowych konferencji i kongresów finansowych. Moda na niego trwała jednak bardzo krótko, nawet krócej niż innej technologii, która miała wywrócić branżę finansową do góry nogami, a więc blockchainu. Nie jest wykluczone, że wciąż może tak się stać, ale póki co zapominamy o jednym i drugim.
Mastercard postanowił jednak sprawdzić, do czego chcielibyście wykorzystać metaverse w trakcie bankowania, gdyby jednak upowszechnił się tak, jak sam internet. W swoim raporcie wyjaśnia przede wszystkim czym jest metaverse, bo dla części obserwatorów nie jest to oczywiste a dla innych – jest to pojęcie całkiem obce.
Zgodnie z definicją Neala Stephensona, który uznawany jest za twórcę tego terminu, metaverse to internet 3D, wirtualna przestrzeń w której użytkownicy nie tylko przeglądają treści, ale stają się ich integralną częścią. Otwiera to drzwi dla innych form komunikacji z wykorzystaniem technologii, takich jak rzeczywistość rozszerzona (AR), mieszana (MR) i wirtualna (VR).
– Dostrzegamy ogromne możliwości metaverse, w tym w zakresie wirtualnego handlu, i chcemy mieć pewność, że rozwija się on w sposób inkluzywny, bezpieczny i bezproblemowy. Nasz raport jest nie tylko obszernym kompendium wiedzy, ale również w praktyczny sposób wskazuje możliwe kierunki rozwoju w wirtualnej przestrzeni dla banków, e-commerce’u i pozostałych branż – mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.
W raporcie poddano m.in. wyniki badania przeprowadzonego przez dom badawczy Minds&Roses. Wskazują one, że mimo braku teoretycznej wiedzy na temat metaversu, około jedna trzecia internautów deklaruje, że korzystała już z wirtualnej rzeczywistości. Dla 56 proc. respondentów popularność wybranych wirtualnych światów wiąże się z możliwością oderwania się od codzienności i zrelaksowania się. Odsetek zwiększa się do 66 proc. wśród badanych, którzy są aktywnymi graczami.
Metaverse, pomimo że jest stosunkowo nową koncepcją, znalazł już zastosowanie w ponad 30 branżach, w tym w bankowości – zarówno w instytucjach finansowych za granicą, jak i w Polsce. Jeżeli chodzi o bankowość w metaversie, Polacy najchętniej skorzystaliby z doradztwa dotyczącego oszczędzania i inwestowania (64 proc.), poznali ofertę banku (65 proc.) oraz złożyli reklamację (58 proc.).