Usługa będzie dostępna dla wszystkich banków, które w SGB Mobile oferują przelewy na telefon Blik
Powiększy się zestaw funkcji Blika dostępnych dla użytkowników aplikacji SGB Mobile. W ramach zaplanowanej na marzec aktualizacji apki trafi do niej prośba o przelew Blik i podział rachunku. Usługa będzie dostępna w 120 bankach spółdzielczych dla klientów, którzy w SGB Mobile korzystają obecnie z funkcji przelew na telefon Blik.
Jak informował serwis cashless.pl, również Santander zamierza udostępnić klientom funkcję Blika prośba o przelew. Jednak w przypadku tej instytucji mowa jest o dłuższej perspektywie – nowa usługa ma zostać wprowadzona w ciągu tego roku. Podobnie jest w Krakowskim Banku Spółdzielczym, który w planach na ten rok ma udostępnienie klientom usługi przelew na telefon i prośba o przelew Blik.
Wygląda na to, że ta dotychczas stosunkowo mało rozpowszechniona funkcja Blika zaczyna sobie powoli torować drogę do popularności. Obecnie prośbę o przelew Blik swoim klientom oferuje tylko sześć banków: ING, mBank, Millennium, VeloBank, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, a od niedawna także Pekao, o czym mogliście przeczytać w tekście: Nowość w aplikacji PeoPay. Bank Pekao wdrożył prośbę o przelew Blik.
Prośba o przelew Blik to funkcja, dzięki której użytkownicy mogą się łatwiej rozliczać między sobą ze wspólnych wydatków. Wystarczy, że jeden blikowicz wybierze ze swojej książki kontaktów w telefonie osobę, którą chce poprosić o pieniądze, poda kwotę oraz tytuł przelewu. Odbiorca od razu otrzymuje prośbę i przez 72 h może ją zaakceptować, wysyłając pieniądze, albo odrzucić.
Rozwiązanie stanowi dopełnienie usługi przelew na telefon Blik, która jest dostępna dla klientów prawie wszystkich banków oferujących Blika (mogą z niej korzystać klienci 17 instytucji) i która cieszy się coraz większą popularnością. W III kw. 2023 r. prawie jedną czwartą wszystkich transakcji Blikiem stanowiły właśnie przelewy na telefon. Od lipca do października użytkownicy wykonali 109 mln takich transakcji (o 68 proc. więcej niż w III kw. 2022 r.), o łącznej wartości 15,6 mld zł (wzrost o 90 proc.). W usłudze otrzymywania przelewów na telefon zarejestrowanych jest już przeszło 15,6 mln numerów.