Unijny portfel ma ułatwiać uwierzytelnianie w internecie, zarówno podczas korzystania z usług publicznych, jak i prywatnych
Parlament Europejski dał zielone światło projektowi utworzenia europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. To narzędzie, które ma ułatwić obywatelom Unii Europejskiej identyfikację i uwierzytelnianie w internecie. Dzięki niemu mają zyskać zdalny dostęp do usług publicznych i prywatnych, a także móc wygodnie podpisywać dokumenty online. Aby przyjęte wczoraj rozporządzenie mogło wejść w życie, musi być jeszcze zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej.
Europejski portfel (EU Digital Identity Wallet, EUDI) ma być odpowiedzią na rosnące zainteresowanie obywateli korzystaniem z usług w sposób cyfrowy. Coraz częściej sięgają oni po rozwiązania dostawców komercyjnych, którzy umożliwiają użytkownikom przechowywanie danych w jednym miejscu, na ich telefonach komórkowych. W ocenie Komisji korzystanie z tego typu komercyjnych portfeli cyfrowych, choć wygodne, odbywa się kosztem utraty kontroli nad danymi osobowymi, a rozwiązania te nie są powiązane ze zweryfikowaną tożsamością fizyczną, co z kolei utrudnia ograniczenie oszustw i cyberprzestępstw.
Z tych względów ma zostać stworzony unijny portfel tożsamości. Korzystanie z niego ma być całkowicie dobrowolne, a użytkownicy – za pośrednictwem tzw. panelu prywatności – mają mieć pełną kontrolę nad swoimi danymi. Przewidziano również bezpłatne wykorzystywanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Zgodnie z założeniami, EUDI będzie się można posługiwać przy korzystaniu z usług wielkich platform online, takich jak Facebook, Twitter, Amazon, Booking, Zalando czy Google (które będą zobowiązane do respektowania go), a także przy załatwianiu spraw administracyjnych czy korzystaniu z usług publicznych.
Już w zeszłym roku rozpoczęto kilka pilotaży mających na celu stworzenie prototypu europejskiego portfela tożsamości. W serwisie cashles.pl mogliście przeczytać o jednym z nich w tekście: PKO BP chce współtworzyć europejską tożsamość cyfrową. Przystąpił do międzynarodowego konsorcjum Potential. Podmioty zaangażowane w ten pilotaż (a jest ich 150 z 19 krajów) mają współtworzyć i sprawdzać praktyczną użyteczność portfeli tożsamości cyfrowych w różnych sytuacjach, np. przy otwieraniu konta w banku, rejestracji karty SIM czy korzystaniu z mobilnego prawa jazdy.
Centralny Ośrodek Informatyki, który odpowiada za polskiego mObywatela, bierze udział zarówno w projekcie Potential, jak i uczestniczy w działaniach grupy roboczej EU ToolBox, która ma wypracować techniczne standardy europejskiego portfela tożsamości. Jednocześnie pracuje nad dostosowaniem apki mObywatel do wymogów EUDI.