Wprowadzeniu nowości towarzyszy zmiana cennika, w którym pojawią się nowe opłaty, związane głównie z obsługą gotówki
PKO BP poinformował klientów o zmianach w ofercie dla małych i średnich firm. Nowe warunki zaczną obowiązywać od 21 maja tego roku. Wśród nich warto zwrócić uwagę na dodatkowe pozycje w cenniku oraz dwie usługi, nowe dla tego segmentu klientów, ale znane z oferty dla korporacji.
Jedną z nich jest zapowiedź wprowadzenia tokenów sprzętowych do iPKO biznes. To urządzenia, czasem przypominające mały kalkulator, które generują kody umożliwiające zalogowanie do internetowego serwisu transakcyjnego. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa środków zgromadzonych na rachunkach. Data iudostępnienia uslugi nie została jeszcze podana.
Tokeny sprzętowe to nie to samo co sprzętowe klucze U2F. Te drugie to niewielkie urządzenia, które komunikują się z komputerem albo smartfonem za pomocą portu USB lub technologii zbliżeniowej NFC. Podczas logowania na rachunek albo do dowolnego innego serwisu, np. w portalu społecznościowym czy do skrzynki mejlowej, oprócz podania danych logowania trzeba posiadać przy sobie U2F i połączyć go z komputerem albo smartfonem. PKO zapowiedział wprowadzenie także i tego rodzaju rozwiązania. Więcej na ten temat w tekście PKO BP idzie w ślady Śląskiego. Pracuje nad wdrożeniem kluczy sprzętowych U2F.
Wracając do zapowiedzianych właśnie zmian w ofercie PKO BP, to bank udostępni też karty przedpłacone posiadaczom rachunków PKO Rachunek dla Przedsiębiorstw i PKO Konto Firmowe Premium. Tego typu karty ułatwiają pracownikom korzystanie ze środków pieniężnych m.in. w trakcie delegacji służbowych oraz ich późniejsze rozliczenie. Dzięki takiemu narzędziu pracownicy firmy mogą korzystać ze środków firmowych tylko w takiej wartości, jaka została przekazana na rachunek pomocniczy otwarty w celu obsługi karty.
Jeśli zaś chodzi o zmiany w taryfie opłat i prowizji, to większość z nich będzie oznaczać dla klientów wzrost kosztów obsługi gotówki. Pojawi się na przykład 5-proc. opłata za wpłatę monet w liczbie przekraczającej 1 tys. sztuk, półprocentowa prowizja za wypłatę gotówki bez wcześniejszej awizacji, czy takiej samej wysokości opłata za niepodjęcie wcześniej awizowanej gotówki.