Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Badanie Mastercarda: Polacy planują zakupy z większym wyprzedzeniem niż przed pandemią

Po pandemii wizyty na siłowni czy u fryzjera Polacy częściej planują w inne dni niż w 2019 r. 

Mastercard Economics Institute opublikował wyniki badań, które pokazują, w jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na zwyczaje konsumentów. Zmiany umożliwił przede wszystkim wzrost liczby osób pracujących zdalnie lub hybrydowo, a także rosnąca popularność zakupów online, co z kolei pozwoliło konsumentom elastyczniej dostosować harmonogram zakupów i codziennych aktywności do planów dnia.

Przeczytajcie także: Santander Bank zapowiada nowe funkcje Blika w aplikacji mobilnej

Badacze zauważyli, że obecnie zakupy planowane są z większym wyprzedzeniem niż przed pandemią. Polacy (badanie przeprowadzono w 16 europejskich krajach) zakupy spożywcze częściej robią w pierwszej połowie tygodnia – we wtorki i środy – zamiast w soboty, która przed pandemią była najczęściej wybieranym dniem zakupowym. Dzięki temu weekendy stają się czasem na relaks, np. wyjścia do restauracji.

A skoro mowa o restauracjach, to w 2024 r. Europejczycy zasiadają do kolacji wcześniej niż w 2019 r. Np. w Wielkiej Brytanii i Austrii średni czas transakcji płatniczych kartą w restauracjach wypada 20 minut, a w przypadku Węgrów, Szwajcarów i Duńczyków 11 minut wcześniej niż przed pandemią (Polacy zaczynają jeść 8 minut wcześniej).

Przeczytajcie także: Karty PayPo trafią do klientów jeszcze w październiku. Prezes fintechu tłumaczy, jak i gdzie będzie można nimi płacić

W wyniku pandemii zmieniły się też dni korzystania z siłowni. W 2019 r. Polacy najchętniej trenowali w piątki i soboty, obecnie na tę aktywność znacznie częściej wybierany jest poniedziałek, czwartek i niedziela. Z kolei sobota przed pandemią była popularnym dniem wizyt u fryzjera, obecnie częściej w salonach urody Polacy umawiają się w pierwszej połowie tygodnia.

Z analizy Mastercarda wynika też, że wcześniej niż w poprzednich latach planujemy zakupy świąteczne. Tak przynajmniej było w 2023 r., w czasie pierwszych popandemicznych świąt. Widać to zwłaszcza w przypadku prezentów z kategorii elektronika i biżuteria, gdzie najwięcej zakupów zrobiono o tydzień wcześniej niż rok i dwa lata wcześniej.

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies