Chodzi o funkcję In-App calls, która dostępna jest dla klientów indywidualnych, ale wkrótce obejmie też klientów korzystających z Revolut Business
Revolut poinformował o wprowadzeniu w Polsce funkcji In-App calls, która ma zapobiegać podszywaniu się oszustów telefonicznych pod pracowników Revoluta. Od teraz, jeśli dział pomocy Revoluta będzie próbował skontaktować się z klientem telefonicznie, będzie to połączenie inicjowane z wewnątrz aplikacji Revolut. Bankowy fintech dodaje, że w sporadycznych sytuacjach może to być tradycyjne połączenie telefoniczne. Na razie z rozwiązania mogą korzystać klienci indywidualni, ale wkrótce obejmie ona również usługi dla firm (Revolut Business).
Revolut przyznaje, że ofiarami podszywania się oszustów pod pracowników w celu wyłudzenia pieniędzy padają jego klienci. Dodaje, że skala problemu jest najniższa od dwóch lat, ale wpływ emocjonalny i finansowy oszustwa w każdym przypadku jest bardzo dotkliwy. Dlatego Revolut zdecydował się na rozwijanie i testowanie rozwiązania, którego oszuści nie będą w stanie imitować.
– Jeśli klient odbierze zwykłe, nieplanowane połączenie telefoniczne od kogoś podającego się za Revolut, najlepiej odłożyć telefon i sprawdzić w aplikacji, czy dzwoniący jest tym, za kogo się podaje. Odebranie połączenia z wewnątrz aplikacji Revolut daje gwarancję, że rozmawiamy z konsultantem, a nie oszustem – mówi cytowany w informacji prasowej Woody Malouf, Head of Financial Crime w Revolut.
Z plagą oszustw telefonicznych walczą też banki poprzez możliwość weryfikacji dzwoniącego w aplikacji mobilnej. W listopadzie 2024 r. taką funkcję wprowadził VeloBank, a w sierpniu Bank Pocztowy. Wcześniej z takiej możliwości mogli już korzystać klienci: mBanku, PKO BP, BNP Paribas, Pekao, Santandera, Credit Agricole, Nest oraz ING.