W ubiegłym kwartale ostatnie bankomaty Santandera zostały przejęte przez Euronet i ITCARD
Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że na koniec grudnia ubiegłego roku na polskim rynku działało 20653 bankomatów. To nieznacznie, bo o 38 maszyn więcej, niż we wrześniu 2024 r., ale o ponad 200 urządzeń mniej niż w grudniu 2023 r.
Tradycyjnie już dwie pierwsze pozycje na liście największych operatorów bankomatów zajmują sieci niezależne, a więc Euronet, który miał 7719 urządzeń (o 174 więcej niż kwartał wcześniej), oraz ITCARD, który miał 5172 maszyny (o 37 więcej niż na koniec września 2024 r.). Obie sieci dysponowały więc łącznie 12 891 bankomatami, co stanowiło ponad 62 proc. wszystkich urządzeń działających na polskim rynku.
Wzrostowi siły sieci niezależnych towarzyszy spadek liczby urządzeń będących w posiadaniu banków. Odpowiedzialny za to jest przede wszystkim Santander, który oddał swoje maszyny w zarządzanie Euronetowi i ITCARD. W grudniu ubiegłego roku już wszystkie jego bankomaty zostały przejęte przez sieci niezależne.
Jeśli chodzi o urządzenia akceptujące Blika, to na koniec ubiegłego roku było ich 19535, co stanowiło prawie 95 proc. całej sieci. Natomiast wypłaty gotówki zbliżeniowo, przy pomocy kart bezstykowych albo portfeli cyfrowych na urządzeniach mobilnych, były możliwe w 13530 bankomatach, które stanowiły prawie 66 proc. całej sieci. Jeśli chodzi o akceptację Blika oraz technologii zbliżeniowej, to w ostatnim czasie zachodzi tu sporo ciekawych zmian. O tym wkrótce więcej w serwisie cashless.pl.
Fot. Maciej Bednarek