Z platformy będą mogły korzystać również osoby i firmy, które wykupiły podpisy kwalifikowane u innych polskich dostawców
Firma informatyczna Asseco Data Systems stworzyła platformę, która ma ułatwić elektroniczne podpisywanie oraz zarządzanie przekazywaniem e-dokumentów do podpisu innym osobom. Chodzi o CertumSign, z której można korzystać online, po zalogowaniu na konto. System obsługuje najpopularniejsze formaty plików: PDF, Word i XML.
Asseco Data Systems (pod marką Certum) – obok KIR, Cencert, Eurocert i PWPW – jest licencjonowanym dostawcą podpisu kwalifikowanego. Ale z jego platformy mogą korzystać również osoby, firmy czy instytucje, które wykupiły takie podpisy od innych dostawców. Użytkownik CertumSign po prostu wybiera, czy chce użyć swojego kwalifikowanego podpisu od Asseco, czy od innej firmy.
Co więcej, platforma pozwala wysłać dokument do sygnowania komuś, kto nie korzysta z podpisu kwalifikowanego. Wtedy może to zrobić po potwierdzeniu tożsamości przy użyciu otrzymanego kodu SMS. – Taka forma podpisu elektronicznego będzie miała moc prawną, jeżeli dokument nie przewiduje formy pisemnej pod rygorem nieważności. Bo jeśli przewiduje, trzeba go podpisać odręcznie lub podpisem kwalifikowanym – wyjaśnia Dominik Łowczynowski, kierownik produktu w Asseco Data Systems.
Użytkownicy platformy mogą skorzystać również z usługi kwalifikowanej walidacji, w ramach której wydawany jest specjalny raport potwierdzający nie tylko, że e-podpisy zostały prawidłowo złożone, ale też, że podczas procesu podpisywania dokumentu jego treść i integralność nie zostały naruszone od momentu podpisania do akceptacji. Asseco chwali się, że jako pierwsze wprowadziło tę usługę na polskim rynku kilka lat temu. Teraz jest dostępna w CertumSign.
– Inne podobne rozwiązania dostępne na rynku nie posiadają usługi kwalifikowanej walidacji, a jedynie weryfikację podpisów. Kwalifikowana usługa walidacji daje gwarancję poprawności oceny ważności kwalifikowanych podpisów elektronicznych w obrocie transgranicznym oraz zapewnia moc dowodową na tę okoliczność w dłuższym okresie – tłumaczy Łowczynowski. Taki raport może być dowodem np. w przypadku sporu w sprawach przetargowych.
W CertumSign dokumenty są odpowiednio oznaczone. Użytkownik widzi listę dokumentów przygotowanych do podpisu, oczekujących na podpis np. kontrahenta czy już podpisanych. Dzięki tzw. planom biznesowym można też uprościć i uporządkować obieg dokumentów wewnątrz firmy. Chodzi o sytuacje, kiedy pisma wymagają zgody kilku osób. W systemie tworzy się lista osób, które kolejno muszą zatwierdzić dokument, a użytkownik jest informowany o postępach tego procesu.
Asseco oferuje platformę w planie indywidualnym oraz wspomnianym planie biznesowym, który umożliwia utworzenie organizacji ze wspólną przestrzenią na dokumenty dla wielu użytkowników. W wariancie indywidualnym można wybrać pakiet "free" (bezpłatny), "standard" w cenie 69 zł lub "premium" za 119 zł miesięcznie (w rozliczeniu rocznym). Pakiety różnią się m.in. liczbą: dokumentów wysłanych do podpisu kodem SMS, raportów walidacji, obsługiwanych formatów dokumentów czy przestrzenią dyskową na dokumenty.
Fot. Maciej Bednarek