Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Cyfrowa hipoteka w PKO BP działa dzięki podpisowi elektronicznemu od KIR

W PKO BP, który jako pierwszy zaoferował w pełni zdalną procedurę udzielania kredytu hipotecznego, niezbędny kwalifikowany podpis elektroniczny dostarcza KIR

KIR poinformował, że jest partnerem PKO BP w zdalnym procesie udzielania przez ten bank kredytów hipotecznych. Chodzi o dostarczany przez KIR kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir, bez którego tzw. cyfrowa hipoteka nie byłaby możliwa.  

Przeczytajcie także:  Nowy terminal aplikacyjny w ofercie Credit Agricole

Mobilny kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir od KIR można pozyskać całkowicie zdalnie, potwierdzając tożsamość za pomocą bankowości elektronicznej. Ważność e-podpisu wynosi rok lub dwa lata, ale można też skorzystać z wersji jednorazowej do podpisania jednego dokumentu. I właśnie wariant jednorazowy wykorzystywany jest przy podpisywaniu umowy kredytowej.

Cytowany w komunikacie Jakub Marcinkiewicz, dyrektor Formacji Produktów Hipotecznych w PKO BP, powiedział, że w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowej usługi większość umów w procesie pozyskiwania kredytu hipotecznego, zawieranych jest z wykorzystaniem e-podpisu mSzafir.

– Kwalifikowany podpis elektroniczny jest rozwiązaniem, które w każdym biznesie warto rozważyć pod kątem uzyskiwanych korzyści, zwłaszcza jako element składowy większej całości: procesu cyfrowej transformacji. Model, w którym formalne dokumenty były zwyczajowo drukowane, z reguły w dwóch kopiach — po jednej dla każdej ze stron — odchodzi w przeszłość — podkreśla Elżbieta Włodarczyk, Dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR. 

Przeczytajcie także:  ING przekształcił całą sieć oddziałów w bezgotówkową, ale i tak obsługuje wpłaty i wypłaty

PKO BP udostępnił klientom całkowicie zdalny sposób zawarcia umowy kredytu hipotecznego kilka tygodni temu, o czym informowaliśmy w cashless.pl. Wszystkie etapy, począwszy od złożenia wniosku, przez analizę i wydanie decyzji, aż do podpisania umowy (kwalifikowanym podpisem elektronicznym), mogą być zrealizowane online.

W pierwszym etapie z tej możliwości mogą skorzystać single planujący zakup nieruchomości z rynku wtórnego lub remont. W I kw. 2025 r. PKO planuje umożliwić całkowicie zdalny proces hipoteczny parom, a w II kw. przyszłego roku osobom, które chcą kupić nieruchomości na rynku pierwotnym.

Fot. Maciej Bednarek

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies