Jak tłumaczy ING, usługa była wykorzystywana jedynie wewnętrznie, bez planów komercjalizacji. Teraz będzie ją świadczył zewnętrzny dostawca
Z prowadzonego przez KNF rejestru dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku (AISP) wykreślona została należąca do Banku Śląskiego spółka ING Usługi dla Biznesu. Doszło do tego na wniosek samej spółki.
Jak tłumaczą przedstawiciele banku, usługa ta była wykorzystywana jedynie wewnętrznie, do realizacji wybranych procesów związanych z funkcjonowaniem ING Księgowość. Bank nie miał planów udostępnienia jej komercyjnie. W efekcie przeprowadzonych analiz zdecydowano o zmianie modelu – docelowo usługę będzie dostarczał zewnętrzny dostawca.
Prowadzona przez KNF lista zawiera podmioty, które chcą oferować usługi oparte na dostępie do danych gromadzonych na kontach bankowych. Tzw. usługa AIS, wraz z usługą PIS (możliwość inicjowania transakcji z rachunków płatniczych klientów), wprowadzona została przez dyrektywę PSD 2, w ramach tzw. open bankingu. Zwykle usługi AIS i PIS są oferowane przez fintechy posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej. Ale żeby świadczyć usługi AIS, nie trzeba mieć KIP-a, tylko uzyskać wpis w odpowiednim rejestrze. Stąd w jego nazwie znalazło się słowo "wyłącznie", odnoszące się do AIS jako jedynej usługi z zakresu open bankingu dostępnej dla podmiotów umieszczonych na liście.
Po wykreśleniu ING Usługi dla Biznesu z rejestru, pozostaje w nim 14 aktywnych podmiotów, m.in. Kontomatik, Transactionlink, Fizen, czy Comarch Finance Connect. Niedawno z listy – również na wniosek samej spółki – usunięte zostało Ramp Link. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.