Pierwotnie przepisy regulujące kantory miały wejść w życie po trzech miesiącach od uchwalenia. Wejdą po pół roku i będzie okres przejściowy
Pod koniec marca na rządowych stronach poświęconych procesowi legislacyjnemu opublikowano raport z konsultacji przepisów, mających uregulować działalność kantorów internetowych. Większość zgłoszonych przez organizacje biznesowe uwag zostało odrzuconych. Ale przyjęto jedną ważną, o której warto wspomnieć.
Jak można przeczytać w raporcie, autorzy przepisów zgodzili się wydłużyć vacatio legis ustawy z trzech do sześciu miesięcy. Pozostanie też niezdefinowany czasowo okres przejściowy. Kantory, które w okresie do sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy złożą do Komisji Nadzoru Finansowego wnioski o licencję krajowej instytucji płatniczej lub wpis do rejestru małej instytucji płatniczej, będą mogły działać nadal do czasu wydania decyzji w tej sprawie przez KNF.
A w przepisach regulujących działalność kantorów zapisano, że do ustawy Prawo dewizowe dodane zostaną artykuły wprowadzające definicje bezgotówkowych krajowych i zagranicznych środków płatniczych oraz bezgotówkowej wymiany walut. Zastrzeżono, że bezgotówkowa wymiana walut może być dokonywana wyłącznie za pośrednictwem rachunków płatniczych w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych. Jak również, że działalność w zakresie usług bezgotówkowej wymiany walut może być wykonywana wyłącznie przez dostawcę usług płatniczych (np. krajowa instytucja płatnicza), prowadzącego dla usługobiorcy rachunek płatniczy.