Użytkownicy aplikacji IKO mogą regulować zobowiązania wobec wybranych urzędów bez konieczności stania w kolejce do kasy
PKO BP udostępnił swoim klientom możliwość dokonywania płatności za pośrednictwem tzw. WebPOS-a. To rozwiązanie wprowadzone na rynek przez KIR. Docelowo ma być dostępne w kilkuset różnego rodzaju urzędach administracji publicznej na terenie całego kraju, obsługiwanych przez tę instytucję.
Jak to działa w praktyce? Wyobraźcie sobie, że odwiedzacie urząd gminy, by zarejestrować auto. Podchodzicie do jednego z okienek, gdzie sprawa jest załatwiana, a następnie otrzymujecie karteczkę z kwotą, którą należy wpłacić w kasie. Płacicie, a następnie wracacie do urzędnika z pokwitowaniem, aby zakończyć temat. To może być kłopotliwe zwłaszcza w sytuacji, gdy kasa znajduje się w innym budynku niż wydział odpowiedzialny za rejestrację pojazdów.
Przeczytajcie także: Klienci Nest jeżdżą taniej Uberem
Rozwiązanie wprowadzone przez KIR, a udostępnione właśnie przez PKO, ten problem zupełnie eliminuje. Jeżeli zdecydujecie się zapłacić z wykorzystaniem WebPOS-a, wystarczy że podacie urzędnikowi kod Blik, a następnie potwierdzicie płatność w swojej aplikacji. Urząd od razu otrzyma informację o tym, że transakcja przebiegła poprawnie, a pieniądze zostaną skierowane bezpośrednio na jego konto bankowe.
Dzięki wykorzystaniu kodu Blik możliwe jest przyjmowanie płatności w każdym okienku urzędu, bezpośrednio w komputerze urzędnika, który korzysta ze specjalnej aplikacji udostępnianej przez KIR. Urząd nie musi więc instalować terminali płatniczych przy każdym stanowisku, a klienci mogą dokonać opłaty administracyjnej u tego samego urzędnika, u którego składają wniosek.
Przeczytajcie także: mPay startuje w Katowicach
W początkowym etapie dokonywanie opłat administracyjnych za pomocą WebPOS-a zaoferowano w wybranych lokalizacjach, m.in. w urzędach miejskich w Białymstoku, Gdańsku, Kołobrzegu czy Olsztynie. Docelowo będzie to kilkaset urzędów w całej Polsce. Płatność przelewem inicjowana kodem Blik jest dostępna dla wszystkich użytkowników aplikacji IKO – zarówno klientów PKO, jak i konta Inteligo. Transakcje są księgowane jako przelew z rachunku klienta bezpośrednio na rachunek odbiorcy. Wykorzystywany jest tu standardowy przelew Elixir lub przelew wewnętrzny, jeśli urząd ma swój rachunek w PKO.
Pierwszą instytucją w Polsce, która zaoferowała klientom możliwość korzystania z WebPOS-a KIR-u, był Bank Pekao. Od kilku miesięcy płatności z tytułu zobowiązań wobec administracji publicznej bezpośrednio przy okienku urzędnika regulować mogą użytkownicy aplikacji mobilnej PeoPay. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.