Raport Visy Digital Payments Study pokazuje, że od poprzedniej edycji badania odsetek przekonanych do rozwiązań biometrycznych wzrósł o jedną czwartą
Badanie Digital Payments Study jest zlecane przez Visę cyklicznie. Ostatnio wykonano je w połowie 2017 r. Na jego podstawie organizacja w listopadzie ubiegłego roku ujawniła dane obrazujące zmianę sposobu postrzegania płatności cyfrowych w internecie. Pisałem o tym w tekście, który znajdziecie tutaj. Dzisiaj Visa postanowiła zaprezentować kolejną porcję danych z tego badania. Tym razem dotyczą one postrzegania biometrycznych sposobów autoryzacji transakcji.
Zebrane dane są bardzo optymistyczne, jeśli chodzi o postawy konsumentów wobec kwestii wykorzystania nowych technologii do potwierdzania płatności. Pokazują, że wraz z rosnącą popularnością innowacyjnych metod płatniczych, rośnie zaufanie do takich rozwiązań jak biometria. Już 83 proc. badanych uważa, że jest ona bezpieczną formą uwierzytelnienia. To o 23 punkty procentowe więcej niż w poprzedniej edycji raportu.
Wśród konsumentów, którzy płacą zbliżeniowo, odsetek ufających biometrii jest wyższy i wynosi 85 proc. Skanowanie odcisku palca oraz tęczówki oka zostały wskazane przez Polaków jako te metody, z których skorzystaliby najchętniej, gdyby potwierdzali transakcję podczas robienia zakupów. Biometrię odcisku palca jako najbezpieczniejszą wskazuje 74 proc. badanych. 41 proc. pytanych Polaków deklaruje, że skorzystałoby z rozwiązań biometrycznych podczas zbliżeniowego płacenia w sklepie za towary lub usługi.
– Z wyników naszego badania płynie jasny wniosek – płatności zbliżeniowe otworzyły Polaków na nowe, innowacyjne metody płacenia. Kolejnym etapem będzie upowszechnienie się płatności mobilnych, które już teraz bardzo dynamicznie zyskują uznanie konsumentów – komentuje Adrian Kurowski, dyrektor Visy w Polsce.
Badanie Digital Payments Study zostało zrealizowane na zlecenie Visy przez agencję Populus w okresie czerwiec–lipiec 2017 r. w 22 europejskich krajach, w tym w Polsce. W każdym kraju ankietowano średnio ok. 2 tys. konsumentów.