Nowe zasady mają też zapewnić lepszą ochronę inwestorom
Parlament Europejski zatwierdził rozporządzenie w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych. Nowe zasady podnoszą limit kwotowy dla zbiórek crowdfundingowych do poziomu 5 mln euro na rok.
Regulacja zapewni też większą ochronę inwestorom, którzy mają otrzymywać dokument z kluczowymi informacjami inwestycyjnymi (KIIS) od właściciela projektu. Platformy crowdfundingowe będą zobowiązane do informowania w sposób zrozumiały o ryzyku finansowym i opłatach, które mogą się pojawić, z uwzględnieniem ryzyka niewypłacalności oraz kryteriów selekcji projektów.
Europejscy dostawcy usług finansowania społecznościowego będą musieli uzyskać autoryzację od urzędu nadzoru w kraju, w którym mają siedzibę. Dzięki procedurze powiadamiania platforma, która otrzyma taką autoryzację w kraju, będzie mogła świadczyć swoje usługi również za granicą.
Nowe zasady zaczną obowiązywać rok po publikacji dokumentu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Crowdfunding to forma finansowania, w której platformy łączą inwestorów z osobami poszukującymi środków na realizację projektu. Po to rozwiązanie sięgają startupy, małe firmy, a także np. artyści.