Rozwiązanie może się okazać szczególnie przydatne w czasie pandemii, gdy tak powszechna jest praca zdalna
W ramach grupy Hitachi powstała firma Happiness Planet. Komercjalizuje ona technologię wspierającą m.in. biznes w działaniach związanych z zarządzaniem. Kilka lat wcześniej japoński koncern opracował pod taką samą nazwą aplikację na urządzenia mobilne, która pomaga mierzyć poziom szczęścia. Program analizuje nieświadome ruchy ciała na podstawie czujników obecnych w smartfonach i urządzeniach ubieralnych.
Zdobyte dane pomagają ustalić szczęście użytkowników. Liczbowo są po prostu wyrażane relacje międzyludzkie. Hitachi przekonuje, że można to wykorzystać w biznesie – odpowiednia równowaga pomaga lepiej funkcjonować firmie. Im wyższy poziom szczęścia, tym większa produktywność pracowników. Aplikacja Happiness Planet ma sprawić, że pracodawcy będą mogli pomagać podwładnym w przyjmowaniu pozytywnego nastawienia do wykonywanych zadań.
Twórcy aplikacji przekonują, że znajdzie ona zastosowanie nie tylko w poprawie funkcjonowania firmy. Może być wykorzystana w opiece medycznej czy rozwoju miast. Wysoki wskaźnik szczęścia mieszkańców to cenna informacja podczas poszukiwania domu. Z kolei w usługach ubezpieczeniowych te dane mogą się przyczynić do obniżenia składek – osoby o wysokim poziomie szczęścia mogą się zazwyczaj pochwalić dobrym stanem zdrowia.
Aplikacja może się przydać szczególnie podczas pandemii koronawirusa, gdy przynajmniej część pracowników funkcjonuje w trybie zdalnym i trudniej jest określić ich stan psychiczny. Happiness Planet może służyć do ich motywowania. Aplikację wyposażono w funkcję do rozwiązywania problemów braku spotkań twarzą w twarz. Opcja "Mini News/Info/Consult" zachęca użytkowników do prowadzenia komunikacji i konsultacji z członkami zespołu. Równocześnie umożliwia ona monitorowanie, czy procesy te przebiegają we właściwy sposób.