Informację na ten temat upubliczniono przy okazji publikacji wyników finansowych za I kw. 2021 r.
Jak donosi Polska Agencja Prasowa, Citigroup (właściciel kontrolnego pakietu akcji Banku Handlowego w Warszawie), będzie dążył do opuszczenia w segmencie detalicznym 13 rynków w Azji i Europie, w tym polskiego. Informacja taka miała znaleźć się w prezentacji dotyczącej wyników finansowych amerykańskiej instytucji za I kw. 2021 r.
O tym, że Citi chce sprzedać część detaliczną polskiego biznesu, mówi się od co najmniej kilku lat. Do tej pory informacje te okazywały się jedynie rynkowymi pogłoskami. Wygląda na to, że teraz można je traktować poważnie. W tym kontekście warto przypomnieć pewną informację, która gruchnęła kilka tygodni temu. Pod koniec marca okazało się, że Sławomir Sikora, wieloletni prezes Banku Handlowego, nie będzie kandydował na kolejną kadencję. Wydaje się, że obie informacje mogą być ze sobą powiązane.
Jeśli Citi rzeczywiście zdecyduje się opuścić polski rynek, będzie kolejną międzynarodową instytucją finansową, która w segmencie detalicznym żegna się z klientami znad Wisły. Wcześniej zrobiły to m.in. Nordea, Raiffeisen czy Societe Generale.
Citi Handlowy to bank, który w segmencie klientów detalicznych znany jest przede wszystkim z oferty kart kredytowych – zajmuje pod tym względem jedno z czołowych miejsc na polskim rynku. Natomiast jeśli chodzi o rachunki osobiste, to oferta Handlowego jest niszowa, kierowana do zamożniejszych klientów. Niedawno bank zdecydował o podwyżkach opłat za korzystanie z kont osobistych, o czym mogliście przeczytać w tekście Podwyżki opłat za rachunki w Citi Handlowym. Bank wprowadza też nowe konta walutowe.