Ta tajemnicza technologia to tokenizacja. Teraz będzie dostępna także w przypadku usług świadczonych poprzez chmurę obliczeniową
Z badania Visa Europe wynika, że ponad połowa konsumentów boi się o bezpieczeństwo przechowywanych w smartfonach danych wykorzystywanych przy płatnościach elektronicznych. W opinii wielu ekspertów, tokenizacja płatności to najlepsze z dostępnych rozwiązań, które znacząco zwiększa bezpieczeństwo danych kart płatniczych bez potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian w zachowaniu użytkownika karty.
Tokenizacja pozwala na umieszczanie w urządzeniu elektronicznym danych wrażliwych karty w takiej formie, by były one bezużyteczne w sytuacji, gdy urządzenie wpadnie w niepowołane ręce. Jest to możliwe dzięki zastąpieniu tych danych (np. numeru karty) ciągiem cyfr – tzw. tokenem – w wyniku czego dane te pozostają niedostępne bez względu na to, gdzie przechowywany jest sam token.
Kiedy konsument korzysta z rozwiązania płatniczego zintegrowanego z usługą tokenizacji, w procesie przetwarzania danych transakcji wykorzystuje się token, a nie dane umieszczone na karcie. Dla jednej karty można utworzyć wiele różnych tokenów, a każdy z nich może zostać użyty tylko w jednym miejscu.
I tak na przykład token utworzony dla płatności mobilnych nie może zostać wykorzystany do płatności online i odwrotnie. Dodatkowym atutem jest dla konsumentów wygoda – w przypadku utraty bądź kradzieży urządzenia, token może zostać łatwo i szybko zdezaktywowany przez klienta lub bank, bez konieczności zastrzegania samej karty. Podobnie, jeśli karta zostanie zgubiona lub skradziona, czekając na wydanie jej duplikatu, użytkownik wciąż może dokonywać płatności za pomocą "stokenizowanego" smartfona.
Visa Europe poinformowała właśnie o rozszerzeniu zakresu swojego systemu tokenizacyjnego, dzięki czemu instytucje finansowe będą mogły tworzyć w oparciu o to rozwiązanie zupełnie nowe produkty i usługi. Mowa m.in. o usługach, w ramach których dane służące do uwierzytelnienia transakcji przechowywane są w chmurze obliczeniowej. Tu chodzi np. o bankowe aplikacje umożliwiające płatności mobilne. Tokenizacja będzie mogła być też wykorzystywana w portfelach elektronicznych dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej, czy w usłudze, polegającej na zapisaniu karty u wybranego detalisty, np. w sklepie internetowym. Technologie oparte o tokenizację rozwija również konkurencja Visy.