Bank wyspecjalizowany w obsłudze małych firm dołączył do grona oferujących mobilne aplikacje natywne
Debiut nowego rozwiązania od Idea Banku nieco mnie zaskoczył. Wcześniej przedstawiciele instytucji wielokrotnie odgrażali się, że nad aplikacją natywną pracują, ale wydawało mi się, że wdrożenie tego rozwiązania jest odległe. Aż tu nagle na stronie internetowej Idea Banku pojawiły się informacje o promocyjnych lokatach zakładanych przez smartfony oraz o aplikacji. Zajrzałem do marketu Google Play i rzeczywiście apka już jest.
Niestety, nie mam rachunku w Idea Banku, więc nie mogę przetestować nowego rozwiązania i muszę opierać się wyłącznie na informacjach przekazanych mi przez biuro prasowe instytucji oraz na wiadomościach zawartych na jej stronie internetowej. W markecie Google Play apka jest na razie oceniana na pięć gwiazdek. Ale to średnia obliczona na podstawie tylko 15 opinii. Ciężko więc się nią sugerować, bo wśród oceniających mogą być pracownicy lub współpracownicy banku.
Aplikację można zainstalować na urządzeniach z dwoma najważniejszym systemami operacyjnymi, czyli Androidem i iOS. Mają do niej dostęp tylko ci klienci, którzy korzystają już z nowej bankowości internetowej Idea Cloud. Osoby, które zakładały w Idea Banku rachunek dawno i korzystają ze starego systemu transakcyjnego, niestety z apki na razie nie będą mogły się cieszyć.
Aplikacja oferuje trzy sposoby logowania: tradycyjne hasło i login, wężyk oraz mobilny czterocyfrowy PIN, dostępny po zaufaniu urządzenia. Apka kierowana jest przede wszystkim do prowadzących działalność gospodarczą, w obsłudze których bank się specjalizuje. To odróżnia ją od konkurencji i stąd np. specjalne ikony ułatwiające wykonywanie przelewów do ZUS i urzędu skarbowego. Jednak mogą z niej korzystać również klienci indywidualni.
Inną charakterystyczną cechą rozwiązania zaoferowanego przez Idea Bank jest (oprócz podglądu salda rachunku) również możliwość wykonywania przelewów bez konieczności logowania się. Oczywiście opcja ta dotyczy wyłącznie zaufanych odbiorców. Większość banków bez logowania pozwala w aplikacji podejrzeć jedynie saldo (np. mBank, Śląski), ewentualnie saldo i ostatnią transakcję (np. BZ WBK) czy też listę rachunków i transakcji (Citi Handlowy). Co ciekawe Idea pozwala zdefiniować zaufanych odbiorców także z poziomu aplikacji. Zastanawiam się, czy to nie nazbyt ryzykowne i zgodne z wytycznymi KNF, który wymaga tzw. silnego uwierzytelnienia, czyli autoryzacji w dwóch kanałach?
Z rozwiązań przygotowanych specjalnie dla klientów prowadzących firmy wymienić jeszcze należy możliwość zamawiania mobilnego wpłatomatu oraz wykonywania paczki przelewów do wielu odbiorców jednocześnie. Jak już wspomniałem, Idea oferuje także promocyjne oprocentowanie lokat zakładanych za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Teraz wynosi ono 2,6 proc. w skali roku.
Idea Bank to jedna z ostatnich instytucji, która opuszcza grono banków nieposiadających aplikacji mobilnej. Z banków komercyjnych pozostały w nim jeszcze Deutsche Bank, który oferuje jednak serwis w technologii RWD, Bank Pocztowy oraz banki samochodowe, takie jak Volkswagen Bank Direct i Toyota Bank. Jest także Credit Agricole, ale jak wiecie, bank ten ma już gotową bardzo fajną aplikację, która trafi do klientów prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu.