Mobilni klienci PKO mogą już logować się odciskiem palca i wykonywać przelewy P2P Blikiem
We wczorajszym tekście obstawiałem, że nowa wersja IKO zostanie wdrożona w ten lub następny weekend. Pojawiła się przed chwilą, przynajmniej na urządzeniach z systemem Android, bo to mogłem sprawdzić. Biuro prasowe PKO w komunikacie podaje, że aktualizacje zostały już wgrane także do marketów przeznaczonych dla posiadaczy telefonów iPhone oraz urządzeń z systemem Windows.
Najważniejsze nowości są dwie. Pierwsza to możliwość wykonywania przelewów na numer telefonu odbiorcy za pośrednictwem systemu Blik. To ważne o tyle, że dzięki temu odbiorca przelewu otrzymuje pieniądze niemal natychmiast. Blik przy transakcjach P2P korzysta bowiem z systemu Express Elixir, zarządzanego przez KIR. Aby odebrać przelew odbiorca musi oczywiście korzystać z Blika i posiadać numer telefonu połączony z rachunkiem bankowym.
I tu mała uwaga. Jeżeli będziecie próbować wykonywać z IKO przelew do osoby, która korzysta z Blika, ale jeszcze nie połączyła numeru telefonu ze swoim rachunkiem, otrzymacie informację, że transakcja jest niemożliwa, bo odbiorca nie korzysta z IKO. Przedstawiciel PKO wyjaśnił mi, że to błąd, który wkrótce zostanie poprawiony a komunikat będzie informował, że odbiorca nie powiązał telefonu z rachunkiem i dlatego przelew P2P jest niemożliwy. Wcześniej transakcje P2P z Blikiem uruchomiły Millennium, ING, BZ WBK i mBank.
Druga ważna nowość w IKO to możliwość logowania do aplikacji odciskiem palca. Funkcja jest dostępna niestety tylko dla posiadaczy telefonów iPhone, wyposażonych w czytnik linii papilarnych Touch ID. Podobną opcję oferuje już kilka banków, m.in. mBank, ING, Euro Bank, Citi czy Millennium. Na razie tylko ten ostatni oferuje biometryczne logowanie także dla użytkowników smartfonów z systemem Android.
Natomiast aktualizacja IKO wprowadziła jeszcze możliwość personalizowania ekranu głównego. Użytkownicy posiadający większą liczbę produktów mogą zarządzać kafelkami na ekranie głównym aplikacji prezentującymi informacje o produktach, takich jak karty kredytowe, lokaty czy kredyty.