AIQLabs to polski fintech rozwijający kilka serwisów internetowych, za pośrednictwem których oferuje pożyczki konsumenckie
Spółka AIQLabs zyskała status małej instytucji płatniczej. Jest 152. aktywnym podmiotem w prowadzonym przez KNF rejestrze MIP-ów, a jednocześnie kolejną firmą pożyczkową, która w ostatnim czasie postarała się o tę licencję. W serwisie cashless.pl mogliście niedawno przeczytać o wpisaniu na listę MIP-ów spółki Argentum Capital, wcześniej w rejestrze pojawiły się też Primastar i Aasa.
AIQLabs to polski fintech rozwijający kilka serwisów internetowych, za pośrednictwem których oferuje pożyczki konsumenckie. Stoi m.in. za takimi markami jak SuperGrosz i Finces czy Kupuj teraz zapłać później, oferującą płatności odroczone. Głośniej o firmie zrobiło się przy okazji kary, jaką na AIQLabs nałożył UOKiK. W wydanej w lipcu minionego roku decyzji Urząd zażądał od fintechu zapłaty ok. 1,5 mln zł za pobieranie zbyt wysokich opłat od klientów. Z szerszym opisem tej sprawy oraz stanowiskiem ukaranej firmy możecie zapoznać się tutaj.
Na liście usług, które może świadczyć AIQLabs jako mała instytucja płatnicza, znalazły się m.in.: wydawanie instrumentów płatniczych, wykonywanie transakcji płatniczych, w tym transferu środków pieniężnych na rachunek płatniczy u dostawcy użytkownika lub u innego dostawcy przy użyciu karty płatniczej lub podobnego instrumentu płatniczego czy przyjmowanie wpłat gotówki i dokonywanie wypłat gotówki z rachunku płatniczego oraz wszelkie działania niezbędne do prowadzenia rachunku.
Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.