Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Komisja Europejska ogłasza założenia projektu PSD3

Nowa dyrektywa ma poprawić bezpieczeństwo klientów korzystających z usług płatniczych oraz zwiększyć innowacyjność rynku usług finansowych

Komisja Europejska zapowiada rewizję obowiązującej dyrektywy dotyczącej usług płatniczych PSD2. Celem zmian jest zwalczanie i łagodzenie skutków oszustw płatniczych. KE chodzi także o zwiększanie świadomości konsumentów i rozszerzanie praw osób, które padły ofiarą oszustwa. W tym wypadku przewiduje się m.in. utworzenie systemu sprawdzania zgodności numerów rachunków w standardzie IBAN z nazwami użytkowników, co będzie obowiązkowe dla wszystkich przelewów bankowych.

Przeczytajcie także: Polacy są zainteresowani cashbackiem

– Podejmujemy konkretne kroki w celu modernizacji nie tylko unijnego sektora płatności detalicznych, ale całego sektora usług finansowych – mówi Mairead McGuinness, komisarz ds. usług finansowych, stabilności finansowej i unii rynków kapitałowych. – Proponujemy dziś zestaw środków, w tym zwiększoną ochronę konsumentów dokonujących płatności elektronicznych w UE oraz ulepszone kryteria zapobiegania oszustwom płatniczym i ich naprawiania – dodaje zapewniając, że dzięki tej propozycji klienci i przedsiębiorstwa będą mogli korzystać z bardziej innowacyjnych opcji płatności i usług finansowych, mając jednocześnie pewność, że są one oferowane w bezpieczny, przejrzysty i bezpieczny sposób.

Założeniem projektu PSD3 jest także dalsze wyrównanie szans między bankami i podmiotami niebędącymi bankami, w szczególności poprzez umożliwienie niebankowym dostawcom usług płatniczych dostępu do wszystkich unijnych systemów płatniczych, zabezpieczeń oraz do rachunków bankowych tych klientów, którzy wyrażą na to zgodę..

Przeczytajcie także: Fintechy sięgają po mObywatela 2.0

Nowa dyrektywa ma też za cel poprawę funkcjonowania otwartej bankowości poprzez usunięcie pozostałych przeszkód w świadczeniu usług w ramach open banking oraz zwiększenie kontroli klientów nad ich danymi płatniczymi, co umożliwi wejście na rynek nowych, innowacyjnych usług.

Niemniej nie chodzi tylko o płatności elektroniczne. Celem dyrektywy jest poprawa dostępności gotówki w sklepach i za pośrednictwem bankomatów poprzez umożliwienie detalistom świadczenia usług gotówkowych oraz doprecyzowanie zasad dla niezależnych operatorów bankomatów.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies