Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Człowiek zamiast czatbota i łatwiejsze odstąpienie od umowy. UE z nową regulacją dot. umów finansowych zawieranych online

Nowa dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, a od tego czasu państwa członkowskie będą miały dwa lata na wprowadzenie postanowień do przepisów krajowych

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę dotyczącą zawieranych na odległość umów o usługi finansowe. Jej celem jest wzmocnienie ochrony konsumentów, którzy korzystają z usług finansowych online czy przez telefon. Nowe przepisy będą dotyczyć np. zawieranych zdalnie umów o pożyczki, ubezpieczenia czy prowadzenie rachunku oszczędnościowego.

Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza ta regulacja, to po pierwsze przyznanie konsumentom prawa do zwrócenia się o interwencję człowieka. Taką możliwość będą musiały zapewnić klientom również te firmy, które wykorzystują narzędzia zautomatyzowanej informacji, np. robodoradztwo czy czatboty. Po drugie, łatwiej będzie można skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość.

Przeczytajcie także: Akcje europejskich spółek w Revolucie

Po trzecie, dyrektywa ma wprowadzić dodatkową ochronę konsumentów przez "zwodniczymi interfejsami". Mowa o takim sposobie tworzenia stron internetowych, który skłania użytkowników do podejmowania niekorzystnych dla siebie decyzji. Jako przykłady takich praktyk wskazuje się m.in. wyskakujące okienka ze zgodami na zaakceptowanie regulaminów czy zegary odmierzające czas do rzekomego zakończenia promocji. Po czwarte, dyrektywa unowocześnia też obowiązki dotyczące udzielania informacji przed zawarciem umowy – chodzi m.in. o to, aby sposób ich dostarczenia był czytelny i dostosowany do rodzaju komunikacji.

Przyjęta wczoraj dyrektywa uchyla przepisy dyrektywy w sprawie sprzedaży konsumentom usług finansowych na odległość z 2002 r. Jednocześnie wprowadza nowe regulacje z tego zakresu (dodatkowy rozdział w dyrektywie o prawach konsumentów).

Przeczytajcie także: NBP: gotówki znów przybywa

O pracach nad nowymi regulacjami mogliście już przeczytać w tekście: Czatbot obsługujący reklamacje już nie wystarczy. PE zatwierdził nowe zasady świadczenia usług finansowych online. Zatwierdzenie przez Radę stanowiska Parlamentu Europejskiego oznacza, że akt został przyjęty. Po jego podpisaniu przez przewodniczącą PE i przewodniczącego Rady dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, obowiązywać zaś zacznie dwadzieścia dni po publikacji. Od tego czasu państwa członkowskie będą miały dwa lata na jej transpozycję do prawa krajowego.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies