W ciągu I poł. bieżącego roku liczba kont prowadzonych przez banki nad Wisłą zwiększyła się o 2,2 mln
Narodowy Bank Polski opublikował raport z oceną funkcjonowania systemu płatniczego w I poł. bieżącego roku. Większość zawartych tam danych czytelnikom cashless.pl może być znana, bo pisaliśmy o nich np. przy okazji publikacji przez bank centralny statystyk dotyczących kart płatniczych. Na jedną informację warto jednak zwrócić szczególną uwagę. A chodzi o liczbę rachunków bieżących prowadzonych przez banki z Polski dla klientów indywidualnych.
Jak wynika z danych NBP, na koniec czerwca banki z Polski prowadziły 50,1 mln rachunków bieżących dla klientów indywidualnych. To o ok. 2,2 mln więcej niż na koniec 2022 r. oraz o ok. 4 mln więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Co ciekawe jest to także pierwszy raz w historii, gdy liczba takich rachunków przekroczyła 50 mln.
Jednocześnie bank centralny podaje, że zmniejszyła się średnia liczba transakcji realizowanych za pośrednictwem pojedynczego konta. W I poł. bieżącego roku wskaźnik ten wynosił 151,8, podczas gdy w poprzednim okresie było to 153,6. NBP zauważył, że był to pierwszy spadek średniej transakcyjności od 3 lat.
Dane zaprezentowane właśnie przez NBP różnią się znacznie od tych, zbieranych cyklicznie przez cashless.pl. Przypomnę, że wedle nich na koniec czerwca banki prowadziły 37,7 mln rachunków. Z tym że dane te nie obejmują niektórych instytucji, np. banków spółdzielczych z grupy BPS, oraz dotyczą wyłącznie rachunków osobistych prowadzonych w złotych. Nie zawierają więc informacji o kontach walutowych.