Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Niemal co szósta płatność zbliżeniowa w Polsce odbywa się za pomocą takich rozwiązań jak Apple Pay czy Google Pay

Z danych serwisu cashless.pl wynika, że udział płatności mobilnych w transakcjach zbliżeniowych w terminalach zbliża się do 17 proc.

Kilka dni temu Narodowy Bank Polski opublikował dane na temat rynku kart w Polsce w III kw. ubiegłego roku. Wynika z nich, że w okresie lipiec-wrzesień 2023 r. klienci banków z Polski przeprowadzili ok. 2,255 mld płatności zbliżeniowych. Dzięki tym statystykom oraz danym zebranym wcześniej przez cashless.pl można już wyliczyć udział płatności mobilnych we wszystkich transakcjach zbliżeniowych zrealizowanych w Polsce w III kw. ubiegłego roku.

Przeczytajcie także: Co i gdzie możecie zrobić Blikiem

Jak już wcześniej mogliście się dowiedzieć, w III kw. 2023 r. klienci banków analizowanych przez cashless.pl zrealizowali w terminalach prawie 378 mln zbliżeniowych płatności mobilnych. Chodzi o takie rozwiązania jak Apple Pay, Google Pay czy mniej popularne płatności smartwatchami. Pozwala to wyliczyć, że na koniec września ubiegłego roku 16,8 proc., a więc niemal co szósta płatność zbliżeniowa w Polsce przeprowadzana była za pomocą urządzenia mobilnego, a nie plastikowej karty.

Przeczytajcie także: Pierwszy bank wycofuje się z programu "Czyste powietrze"

Udział płatności mobilnych we wszystkich transakcjach zbliżeniowych rośnie systematycznie i dość dynamicznie. W porównaniu z II kw. 2023 r. – o 0,4 pkt. proc. Natomiast w porównaniu z III kw. 2022 r. – już o ponad 2,5 pkt. proc. Dla porównania w 2020 r. udział ten wynosił ok. 6 proc.

Ważne, że w rzeczywistości klienci banków z Polski płacą mobilnie jeszcze częściej, niż wynika to z danych cashless.pl. Nie wszystkie bowiem instytucje podają nam kompletne dane na temat płatności zbliżeniowych, a niektóre nie aktualizują ich od bardzo dawna.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies