Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Nowe firmy na liście małych instytucji płatniczych. Do Polski chce wejść m.in. zarejestrowana na Cyprze spółka Sebes Technology

Większościowy udziałowiec warszawskiej spółki Sebes Pay, świadczy usługi płatnicze dla akceptantów online

Z opublikowanej w ubiegłym tygodniu Mapy polskiego fintechu 2024 wynika, że najwięcej miejsca w polskiej branży fintech zajmują firmy trudniące się płatnościami. Wygląda na to, że w najbliższym czasie może być ich jeszcze więcej, o czym świadczą ostatnie wpisy na liście małych instytucji płatniczych, prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Przeczytajcie także: Fatalny okres dla małych instytucji płatniczych

Dziś pojawiły się na niej dwie nowe firmy: zarejestrowana we Wrocławiu spółka Kurs oraz w Warszawie – GD Paytech. O pierwszej nie wiadomo zbyt wiele. Natomiast na czele drugiej stoi Damian Stawiarski, w przeszłości związany m.in. z Santanderem i fintechami ZEN oraz ITCARD. Ale czym zarejestrowana w grudniu ubiegłego roku spółka GD Paytech będzie się zajmować – na razie nie wiadomo.

Wiadomo natomiast czym zajmuje się zarejestrowana na Cyprze firma Sebes Technology. Dostarcza m.in. bramkę do płatności internetowych oferującą kilkadziesiąt narzędzi płatniczych, w tym płatności powtarzalne. Sebes Technology jest głównym udziałowcem spółki Sebes Pay z Warszawy, która na liście MIP-ów jest od wczoraj. W ostatnim czasie zostały do niej dopisane także takie firmy jak: Xlink i Pave Poland z Warszawy, Logic Pay z Radomia i ASL z Poznania. Szczegółowych informacji na temat rodzaju usług, jakie mają zamiar świadczyć, jeszcze nie znalazłem.

Przeczytajcie także: Terminal płatniczy na iPhone'ach coraz bliżej Polski

A jeśli już jesteśmy przy rejestrze małych instytucji płatniczych, to przypomnę, że w ubiegłym roku zmieniły się przepisy, które nałożyły na MIP-y nowe obowiązki regulacyjne. W wyniku tego pod koniec 2023 r. wiele spółek znajdujących się w rejestrze prowadzonym przez KNF zdecydowało się na złożenie wniosku o wykreślenie z niego, a łącznie w całym ub. roku zdecydowało się na to ponad 20 podmiotów. Obecnie cały czas ten proces trwa – od początku 2024 r. wykreślono z listy MIP sześć spółek. W tym czasie jednak dopisano osiem nowych.

Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firmy wprowadzony do polskiego prawa przez nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Znalezienie się na liście MIP wciąż jest o wiele prostsze niż zdobycie licencji tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. Wiele fintechów stara się o ten status, by móc przetestować oferowane przez siebie nowe usługi. MIP-y od początku mają jednak pewne ograniczenia. Na przykład mogą działać tylko na krajowym rynku, a do tego mają limit obrotów w wysokości 1,5 mln euro miesięcznie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies