Przybywa instytucji finansowych, które uzyskują pełną liczbę punktów w naszym rankingu
To już czwarta edycja Rankingu instytucji finansowych dbających o równość zawodową i społeczną osób LGBT+. Jest to część projektu Cashless dla równości. Co roku do prawie 100 firm w tym banków, ubezpieczycieli, organizacji płatniczych, operatorów terminali itp. czyli ogólnie pojętej branży finansowej wysyłamy ankiety, w których pytamy o działania podejmowane na rzecz pracowników LGBT+ ich partnerek i partnerów oraz całej społeczności w Polsce. Każda dobra praktyka jest nagradzana punktami. Jeśli instytucja spełnia wszystkie kryteria, łącznie może ich otrzymać 100.
Co cieszy, najnowsze wyniki pokazują, że z roku na rok przybywa instytucji, które uzyskują pełną liczbę punktów. W drugim rankingu takim wynikiem mógł się tylko pochwalić bank BNP Paribas. Obecnie 100 pkt. oprócz niego uzyskało jeszcze pięć firm: Citi, ING, Mastercard, PayU oraz UBS. A zatem do grupy leaderów dołączył w 2024 r. ING Bank Śląski. Niewiele, bo tylko po pięć punktów zabrakło organizacji Visa oraz bankom Santander Consumer i Credit Agricole. Niezłym wynikiem mogą także pochwalić się: Adyen, eService, Fiserv Polcard, Generali, mBank, PayPal, Elavon, Nationale-Nederlanden, Revolut, CashBill oraz Uniqa.
Tradycyjnie już firmom najłatwiej jest spełnić kryteria dotyczące świadczeń pracowniczych. Za równe traktowanie partnerek i partnerów pracowników niezależnie od tego jakiej są płci w naszym rankingu można uzyskać aż 30 pkt. We wszystkich organizacjach prowadzone są szkolenia równościowe uwzględniające wątek LGBT+. Duży odsetek ankietowanych (87,5 proc.) deklaruje, że przeprowadza ewaluację, czyli systematycznie sprawdza atmosferę pracy oraz pyta czy zatrudnieni doświadczyli jakiejkolwiek dyskryminacji oraz czy mogą otwarcie identyfikować się jako osoby LGBT+.
Szczególnie interesujące działania opisane są w tej części ankiety, która dotyczy grup pracowniczych. W tym roku funkcjonowanie takiej struktury zadeklarowało 62,5 proc. badanych przez nas firm. Szczegóły podejmowanych przez nie działań znajdziecie w raporcie. W tym roku staraliśmy się opisać je szczególnie dokładnie. Może to być bowiem dobra wskazówka dla tych, którzy nie odważyli się odpowiedzieć na ankietę ze względu na niewystarczającą liczbę punktów lub dla tych, którzy chcą poprawić swój wynik.
W raporcie zawierającym ranking znajdziecie także ciekawe wypowiedzi przedstawicieli branży finansowej. Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard mówi stanowcze "Tak dla równości i różnorodności" i zachęca firmy, by czerpały z opisanych w raporcie dobrych praktyk w imię podążania do lepszej i bardziej inkluzywnej rzeczywistości.
Kinga Blaut, dyrektorka finansowa na Europę Środkowo-Wschodnią w Visa wspomina, czym dla jej organizacji są inkluzywność i różnorodność i jak pomagają w realizacji codziennych celów.
Marcin Wąsikowski, rzecznik ds. różnorodności w Uniqa oraz dyrektor zarządzający pionu sprzedaży i współpracy z partnerami przypomina o tym, że wszyscy w równym stopniu zasługują na szacunek i otwartość. Różnorodność jest zgodna z naturą i stanowi naturalny element naszego rozwoju. Organizacje, które sobie to uświadomiły, są sprawniejsze, bardziej odporne na kryzysy i potwierdzają to wszystkie dostępne na rynku badania.
Z kolei Marzena Strzelczak, doradczyni zarządu ds. DEI (Diversity, Equity and Inclusion) Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zwraca uwagę na opracowanie europejskiej organizacji ILGA. Ja także piszę o nim we wstępie do naszego raportu. Nasz kraj wypada w nim fatalnie na tle innych państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o prawa osób LGBT+. Właściwie nigdzie w Europie nie traktuje się gejów i lesbijek gorzej niż w Polsce. I skoro politycy nie kwapią się by to zmienić, odpowiedzialność spoczywa m.in. na biznesie. Razem możemy więcej.
Partnerami głównymi 4.Rankingu instytucji finansowych dbających o równość zawodową i społeczną osób LGBT+ są: Mastercard, Visa oraz Uniqa. Partnerem merytorycznym jest Karta różnorodności. Dziękujemy, że pomagacie nam realizować projekt Cashless dla równości.
Z rankingiem można się zapoznać klikając w baner zamieszczony poniżej:
Fot. Tomasz Trabuć