Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Projekt ustawy o dostępie do natychmiastowych przelewów wpisany do wykazu prac rządu

Ustawa, której projekt nie został jeszcze opublikowany, ma m.in. implementować do polskiego prawa unijne rozporządzenie IPR (Instant Payments Regulation)

Pod koniec ubiegłego tygodnia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Jednym z celów projektu jest implementacja do polskiego prawodawstwa rozporządzenia IPR, dotyczącego m.in. przelewów natychmiastowych w euro. Ministerstwo Finansów nie opublikowało jednak jeszcze samego projektu nowelizacji wspomnianej ustawy.

Przeczytajcie także: Blik może wkrótce pojawić się w aplikacji Revoluta

Rozporządzenie IPR gwarantuje klientom indywidualnym i firmowym zlecanie przelewów natychmiastowych w euro bez dodatkowych opłat. Transakcje mają być realizowane w ciągu 10 sekund i mają być dostępne w trybie całodobowym, przez siedem dni w tygodniu. Zlecanie takich przelewów powinno być możliwe we wszystkich kanałach kontaktu klientów z bankiem, w których można zlecać inne przelewy, a więc np. za pośrednictwem aplikacji mobilnej czy internetowego serwisu transakcyjnego.

W rozporządzeniu IPR znalazły się także przepisy dające instytucjom płatniczym bezpośredni dostęp do niektórych systemów płatności, takich jak np. Elixir w Polsce, a także wprowadzające obowiązek weryfikacji danych odbiorcy przed realizacją przelewu. Oznacza to, że banki będą musiały sprawdzać, czy imię i nazwisko odbiorcy w zleceniu przelewu zgadzają się z imieniem i nazwiskiem właściciela rachunku, na który przelew jest kierowany.

Przeczytajcie także: Mobilny Bank 2024. Takiego rankingu w Polsce jeszcze nie było

Rozporządzenie IPR zostało przyjęte przez Radę UE w lutym bieżącego roku. W strefie euro odbieranie przelewów w ramach nowego prawa powinno być możliwe po dziewięciu miesiącach a nadawanie – po 18 miesiącach od wejścia w życie przepisów. W przypadku krajów spoza strefy euro terminy określono odpowiednio na 33 i 39 miesięcy.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies