Iceye to operator sieci satelitów wykonujących zdjęcia powierzchni Ziemi, z jego usług korzystają m.in. ubezpieczyciele
We współpracy z polsko-fińskim startupem Iceye Centrum Badań Kosmicznych PAN uruchomiło specjalny monitoring satelitarny sytuacji powodziowej. Projekt ma związek z powodzią na terenie Polski. Pochodzące z prowadzonego przez Iceye monitoringu dane pozwalają wykryć miejsca, gdzie woda wystąpiła z koryt rzecznych i pojawiają się rozlewiska.
Iceye jest operatorem sieci satelitów wykonujących zdjęcia powierzchni Ziemi. Mikrosatelity startupu robią zdjęcia przy użyciu radaru, zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych. Na ich podstawie firma dostarcza aktualne dane dotyczące m.in. działania sił przyrody. O podmiocie niejednokrotnie mogliście przeczytać w serwisie cashles.pl, ponieważ z jego usług korzysta także branża ubezpieczeniowa, wykorzystując pozyskiwane i opracowywane przez Iceye dane m.in. do wczesnego ostrzegania o ryzyku powodzi czy do szybszego rozpatrywania roszczeń. Więcej informacji o tym, jak Iceye pomaga ubezpieczycielom, znajdziecie w raporcie "Insurtechy w Polsce, vol. 3".
Obecnie technologia Iceye została zaprzęgnięta do wspierania służb w walce z występującym na południu Polski żywiołem. Co kilka godzin dane i raporty o aktualnej sytuacji przekazywane są straży pożarnej, wojewodom i pracownikom Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Pojawienie się zagrożenia powodziowego było impulsem do pilotażowego uruchomienia Civil Security Hub, który powstaje w ramach działań Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W ramach tego przedsięwzięcia rozpoczęcie testów systemu dostarczania informacji satelitarnych dla zarządzania kryzysowego we współpracy z Iceye planowane było na wiosnę przyszłego roku. Natomiast z uwagi na aktualną sytuację powodziową zdecydowano się uruchomić projekt już teraz w trybie eksperymentalnym.