Pekao zaprasza wszystkich studentów do skorzystania z oferty preferencyjnych kredytów: kredytu studenckiego oraz kredytu na studia medyczne.
Kredyty studenckie pomogą w opłaceniu nauki oraz niezbędnych wydatków ponoszonych w okresie studiów, a medyczne sfinansują koszty czesnego. Ich spłata może być odroczona lub na jakiś czas zawieszona. Najlepsi studenci mogą nawet liczyć na częściowe lub całkowite umorzenie kredytu. Dodatkowo, konkurencyjne oprocentowanie sprawia, że taki kredyt może być wartym uwagi źródłem finansowania nauki
Zbliżający się początek nowego roku akademickiego 2024/2025 to czas planowania nie tylko nauki, ale także finansów. Warto przy tej okazji sprawdzić dostępne możliwości finansowania studiów tak, aby można było uczyć się ze spokojną głową, bez obaw o posiadanie środków na kolejne semestry nauki. Bank Pekao S.A. ma w swojej ofercie dwa kredyty na opłacanie nauki na uczelniach wyższych: kredyt studencki (dla osób studiujących na różnych specjalizacjach) oraz kredyt na studia medyczne.
– Bank od wielu lat wspiera młodych ludzi m.in. oferując atrakcyjne formy finansowania nauki. Zdajemy sobie sprawę, że takie rozwiązania mogą mieć duże znaczenie dla osób, które chcą poświęcić się zdobywaniu wiedzy, ale nie zawsze mają na to wystarczające środki. Sam osobiście w czasach studenckich korzystałem z kredytu studenckiego i doceniam tę formę wsparcia studenta oraz bardzo korzystny plan spłaty kredytu po zakończeniu studiów – mówi Piotr Gołąb, dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych Klienta Indywidulanego w Pekao.
Kredyt studencki w Pekao udzielany jest uczącym się na różnych kierunkach studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych, a także doktorantom. Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym status studenta. Wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku nie może przekraczać 4 tys. zł. Zabezpieczeniem kredytu mogą być poręczenia Banku Gospodarstwa Krajowego lub wekslowe osób fizycznych. Kredyt wypłacany jest maksymalnie przez 6 lat studiów magisterskich lub przez 4 lata studiów doktoranckich, maksymalnie 10 miesięcy w każdym roku akademickim (w sierpniu i we wrześniu transze nie są wypłacane). W roku akademickim 2024/2025 można zawnioskować o transzę w wysokości: 400, 600, 800 lub 1000 zł. Za rozpatrzenie wniosku oraz za wcześniejszą spłatę kredytu, bank nie pobiera prowizji.
Spłata kredytu wraz z odsetkami rozpoczyna się po dwóch latach od terminu ukończenia studiów. Oprocentowanie kredytu wynosi 1,2 stopy redyskontowej weksli NBP powiększonej o marżę banku, przy czym w okresie studiów i w okresie 2-letniej karencji odsetki są pokrywane w całości z Funduszu Kredytów Studenckich. Dopiero później kredytobiorca spłaca połowę odsetek, pozostała ich część jest dotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
W przypadku trudnej sytuacji materialnej można też całkowicie zawiesić spłatę kredytu i odsetek na okres do 12 miesięcy. Jeżeli okaże się, że przyznana kwota kredytu jest niewystarczająca, student może ubiegać się o jej podwyższenie.
Z kolei kredyt na studia medyczne w Pekao, jest doskonałym wsparciem dla studentów kierunków lekarskich. Ma ułatwiać finansowanie edukacji studentom płatnych kierunków lekarskich na polskich uczelniach prywatnych i publicznych, którzy studiują w języku polskim.
Wnioski o kredyt medyczny można składać przez 21 dni od rozpoczęcia każdego semestru. Studenci, którzy rozpoczynają studia w bieżącym roku akademickim 2024/2025, mogą otrzymać nawet 22 tys. złotych na każdy semestr nauki. O taką samą kwotę mogą wnioskować studenci, którzy rozpoczęli naukę w roku akademickim 2023/2024. Dla studentów wcześniejszych roczników maksymalna kwota transzy jest niższa.
Środki z kredytu przeznaczone są na pokrycie częściowego albo całkowitego kosztu kształcenia, tj. opłacenie czesnego. Kredyt wypłacany jest przez cały okres studiów (maksymalnie 6 lat) w semestralnych transzach, bezpośrednio na rachunek uczelni, w której studiuje kredytobiorca.
Wniosek o kredyt można złożyć w każdym oddziale Pekao. Do wniosku student musi załączyć zaświadczenie wystawione przez uczelnię, które potwierdza, że wnioskodawca studiuje na kierunku lekarskim i wskazuje wysokość opłat za kształcenie. Przy udzielaniu kredytu bank oceni wiarygodność kredytową wnioskodawcy.
Kredyt ma bardzo dogodne warunki spłaty. Kredytobiorca rozpoczyna spłatę kredytu dopiero po 12 latach od ukończenia studiów i na spłacenie całości zadłużenia ma 12 lat. Kredytobiorca spłaca tylko połowę odsetek, bo resztę dotuje Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Fundusz płaci też całość odsetek od kredytu w okresie studiów i w okresie 12-letniej karencji w spłacie.
Kredytobiorca może ubiegać się także o częściowe lub całkowite umorzenie kredytu. Jeśli student przepracuje 10 lat (w ciągu maksymalnie 12 lat od zakończenia studiów) w publicznym systemie ochrony zdrowia oraz uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową, ministerstwo właściwe ds. zdrowia w całości umorzy kredyt. Kredyt może być też całkowicie umorzony w przypadku trwałej utraty zdolności do spłaty kredytu, a częściowo – w przypadku bardzo trudnej sytuacji życiowej, gdy kredytobiorca kontynuuje szkolenie specjalistyczne, ale go nie ukończył lub nie uzyskał tytułu specjalisty z przyczyn od niego niezależnych, w okresie uprawniającym go do uzyskania całkowitego umorzenia.
Oprócz preferencyjnego kredytu studenckiego, bank posiada w ofercie także Konto Przekorzystne dla Młodych, które jest bezpłatne do ukończenia 26 roku życia. Młodzi nie płacą za prowadzenie konta, obsługę karty do konta oraz mogą bezpłatnie wypłacać ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. To co dodatkowo może zachęcać młodych do jego założenia, to promocyjne oferty otwarcia konta online. Informacje o Koncie Przekorzystnym i aktualnej promocji dostępne są na stronie www.pekao.com.pl/konto-mlodzi.
Wszystkie osoby, w tym studenci szukający finansowania studiów, Pekao zaprasza do zapoznania się z poradnikiem „Kredytowe ABC”. Z artykułów i filmów video można się dowiedzieć w jaki sposób wesprzeć finansowo realizację swoich celów i pasji, ale także co oznaczają pojęcia jak „zdolność kredytowa”, „RRSO” czy „historia kredytowa”. Przewodnik jest bezpłatny oraz dostępny online na stronie banku:
Poradnik „Kredytowe ABC” od Banku Pekao S.A. dla młodych klientów | Bank Pekao S.A.
Natomiast szerszy opis kredytów studenckich dostępny jest na stronach:
Kredyt studencki (pekao.com.pl)
Kredyt na studia medyczne - Bank Pekao S.A.