Rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej to trudna decyzja, która wymaga dokładnego przemyślenia wielu istotnych rzeczy, takich jak analiza kosztów czy przygotowanie dokumentów. Wiele przedsiębiorczych osób skupia się w takim przypadku głównie na znalezieniu atrakcyjnej niszy rynkowej, opracowaniu biznesplanu i innych tego typu rzeczach. Zapominają natomiast o kluczowym wyborze, jakim jest forma opodatkowania dochodów. Pochopne podejmowanie takiej decyzji może mieć negatywny wpływ na wysokość płaconych podatków, sposób prowadzenia księgowości oraz późniejszą optymalizację kosztów.
Trudno jednak oczekiwać, że przedsiębiorcy bez doświadczenia będą dysponowali wystarczającą wiedzą do tego, aby wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czy będzie to rozliczanie na zasadach ogólnych? A może ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Nie można również zapominać o innych opcjach, takich jak podatek liniowy czy karta podatkowa. Ponieważ każda ze wspomnianych form opodatkowania ma swoje zalety oraz wady, warto zapoznać z kluczowymi informacjami na ich temat, aby podjąć odpowiednią decyzję. W dalszej części artykułu znajdziesz nie tylko omówienie popularnych form opodatkowania dla działalności gospodarczej w Polsce, ale również dowiesz się, jak w razie potrzeby zmienić formę opodatkowania oraz gdzie szukać dodatkowych informacji na temat podatków.
Przed podjęciem decyzji należy oszacować koszty ponoszone w związku z prowadzeniem działalności. Warto również określić przybliżone przychody, co ułatwi wybór najbardziej opłacalnej formy opodatkowania. Istotne jest również uwzględnienie specyfikacji prowadzonej działalności, ponieważ może to ograniczyć lub nawet uniemożliwić wybór takich form jak karta podatkowa czy ryczałt.
W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z doradcą podatkowym. Cena takiej konsultacji jest stosunkowo niewielka, szczególnie jeżeli może przełożyć się na comiesięczne oszczędności. Wiele wartościowych informacji na wspomniany temat można również znaleźć na stronie podatnik.info, gdzie dostępny jest również nowoczesny program do rozliczania podatków. Narzędzie to można polecić wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce.
Domyślnym sposobem rozliczania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z fiskusem od lat pozostaje skala podatkowa, czyli zasady ogólne. W przypadku tej formy stosowane są dwa progi podatkowe: 12% i 32%. Tym samym wszystkie dochody do kwoty 120 000 złotych objęte są 12% podatkiem, natomiast osiągając dochody powyżej tej kwoty, trzeba już oddawać aż 32%.
Jak można łatwo zauważyć, wspomniane rozwiązanie jest korzystne dla osób, które osiągają niższe dochody, ponieważ mogą wówczas płacić mniejsze podatki. Jeżeli jednak firma zacznie się rozwijać i z roku na rok generować coraz większe zyski, warto pomyśleć o zmianie formy opodatkowania, ponieważ konieczność płacenia 32% podatku stanowi duże obciążenie dla każdej firmy.
Co ciekawe przedsiębiorcy działający na zasadach ogólnych mogą korzystać z kwoty wolnej od podatku, która wynosi 30 000 złotych. W praktyce pozwala to uniknąć płacenia jakichkolwiek podatków, dopóki nie osiągnie się dochodów na wspomnianym poziomie. Jest to jeden z głównych powodów, dla których zasady ogólne są tak chętnie wybierane przez początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero rozwijają biznes i nie mają pewności, czy uda im się osiągnąć sukces. Jeżeli natomiast chodzi o wady, to największą jest aż 32% podatek od dochodów powyżej 120 000 złotych rocznie, co skutecznie zniechęca do osiągania wyższych zarobków. Do tego dochodzi konieczność prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Istnieje również możliwość rozliczania podatku od uzyskanego przychodu (zamiast od dochodu, jak to ma miejsce przy innych formach). W takim przypadku stosuje się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Istotne w tej formie jest to, że przedsiębiorca nie uwzględnia żadnych kosztów uzyskania przychodu. Tym samym jest to atrakcyjna osoba dla osób, których działalność nie generuje większych kosztów operacyjnych. Co ciekawe stawki ryczałtu są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 2% do 17%.
Niewątpliwą zaletą wybrania opodatkowania tego rodzaju prowadzonej działalności są proste rozliczenia. Nie trzeba tracić czasu na prowadzenie skomplikowanej księgowości, co pozwala obniżyć koszty związane z zatrudnianiem księgowych. Rozwiązanie to sprawdza się w takich branżach jak usługi kosmetyczne oraz fryzjerskie.
Chociaż brak możliwości odliczania kosztów ułatwia prowadzenie działalności przy zryczałtowanym podatku dochodowym, może okazać się to niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy nagle będą potrzebowali ponieść większe wydatki związane z prowadzoną działalnością. W takim przypadku zapłacą wyższy podatek niż osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych lub wybrały podatek liniowy. Istotnym ograniczeniem jest również dostępność ryczałtu wyłącznie dla określonych rodzajów działalności.
Podatek liniowy jest chętnie wybierany przez przedsiębiorców, którym udało się rozwinąć biznes i tym samym osiągają wyższe dochody. W przypadku tej formy stawka podatku wynosi niezmiennie 19%, niezależnie od tego, czy firma zarobi 1000, 10 000 czy 1 000 000 złotych. Pozwala to łatwo oszacować, jak wysoki podatek trzeba będzie zapłacić, co ułatwia planowanie budżetu firmy. W tym przypadku nie ma również ryzyka, że wpadnie się w wyższy próg podatkowy, co mogłoby pozbawić przedsiębiorcę dużej części zysków.
Wadą podatku liniowego jest natomiast brak możliwości korzystania z większości ulg, takich jak ulga prorodzinna czy rozliczania się wspólnie z małżonkiem. Trzeba również prowadzić pełną księgowość, co zwiększa koszty związane z jej obsługą. Przyjmuje się, że podatek liniowy stanowi opłacalny wybór przy dochodach mocno przekraczających 120 000 złotych. To właśnie dlatego korzystają z niego między innymi specjaliści, prawnicy oraz lekarze.
Na koniec warto podsumować wady i zalety jednej z najprostszych form opodatkowania, czyli karty podatkowej. Tym, co wyróżnia ją na tle innych form, jest wysokość podatku ustalana indywidualnie przez urząd skarbowy. Decyzja podejmowana jest na podstawie rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz lokalizacji firmy. Podobnie jak w przypadku podatku liniowego, ustalona przez US kwota pozostaje stała, bez względu na wysokość osiąganych przychodów.
Stała kwota podatku eliminuje konieczność prowadzenia szczegółowej księgowości oraz przejmowania się skomplikowanymi rozliczeniami podatkowymi. Z tego rozwiązania mogą jednak korzystać tylko określone rodzaje działalności, czego przykładem są usługi gastronomiczne lub rzemieślnicze. Należy również mieć na uwadze brak możliwości uwzględniania kosztów uzyskania przychodu. Karta podatkowa raczej nie sprawdzi się w przypadku sezonowych biznesów, które generują większe zyski tylko w określonych miesiącach.
W przypadku osób, które już od dłuższego czasu prowadzą działalność gospodarczą, ale ze względu na znalezienie korzystniejszej formy opodatkowania chciałyby dokonać jej zmiany, niezbędne będzie podjęcie kilku kroków formalnych. Pierwszy z nich to złożenie wniosku o zmianę formy opodatkowania, do czego stosuje się formularz CEIDG-1. Należy przy tym pamiętać, że nowa forma musi zostać wskazana w wyznaczonym terminie, który nie może przekroczyć 20 lutego danego roku podatkowego.
Wypełniony dokument można zgłosić na jeden z dwóch sposobów:
Warto pamiętać o upewnieniu się, że zgłoszenie zmiany formy opodatkowania zostało zaakceptowane. Pozwoli to przedsiębiorcy uniknąć ewentualnych problemów z rozliczeniami podatkowymi.
Niezależnie od tego, czy szukasz idealnej formy opodatkowania działalności gospodarczej, czy też chcesz skorzystać ze sprawdzonego programu do rozliczania podatków, koniecznie zajrzyj na stronę https://www.podatnik.info/. Oprócz aktualności związanych z podatkami i licznych porad w tym zakresie można tu znaleźć wspomniany program do PIT, a także skorzystać z możliwości rozliczenia online.