Obecnie główną usługą wero są natychmiastowe przelewy między użytkownikami, w przyszłym roku EPI chce uruchomić też usługi dla sprzedawców
EPI, czyli Europejska Inicjatywa Płatnicza, poinformowała o udostępnieniu swojego cyfrowego portfela wero we Francji. Z rozwiązania będą mogli korzystać klienci banków BNP Paribas, BPCE, Credit Agricole, Credit Mutuel Alliance Federale, Credit Mutuel Arkea, La Banque Postale i Societe Generale oraz zależnych od nich podmiotów. W większości przypadków płatności wero pojawią się bezpośrednio w aplikacjach poszczególnych banków. Klienci La Banque Postale będą zaś korzystać z aplikacji wero, stworzonej przez EPI, która ma zostać udostępniona w drugiej połowie października.
Pierwsi francuscy klienci już mogą realizować płatności za pośrednictwem wero, wdrożenie w kolejnych bankach przewidziano na nadchodzące miesiące. Wero umożliwia przesyłanie środków bezpośrednio między kontami ich posiadaczy, a odbiorca natychmiastowego przelewu identyfikowany jest na podstawie jego numeru telefonu lub adresu e-mail. W dalszej kolejności przewiduje się także możliwość generowania kodów QR, dzięki którym użytkownicy nie będą musieli podawać swojego numeru telefonu nadawcy przelewu, a także uruchomienie usługi prośby o przelew.
Jednocześnie warto wspomnieć, że uruchamiane właśnie wero zastąpi we Francji rozwiązanie płatnicze o nazwie Paylib. Użytkownikom tego portfela cyfrowego, a jest ich 35 mln, zaproponowana zostanie migracja do europejskiej usługi płatniczej. Na początku 2025 r. Paylib zostanie zaś zamknięte.
EPI to instytucja, która została utworzona przez europejskie banki oraz operatorów płatności, a stanowić ma alternatywę dla amerykańskich organizacji płatniczych. Początkowo zakładano, że organizacja zaoferuje pełną paletę usług płatniczych włącznie z kartami, by móc konkurować z globalnymi graczami. Później jednak plany zrewidowano i ustalono, że EPI skoncentruje się na stworzeniu portfela cyfrowego i rozwiązania do płatności natychmiastowych.
Pierwszym rynkiem, na którym udostępniono stworzony przez EPI cyfrowy portfel wero, były Niemcy, a stało się to w lipcu tego roku. Teraz usługa startuje we Francji, do końca roku mają zaś wdrożyć ją wszystkie belgijskie banki należące do EPI. Następnie w ich ślady mają pójść Luksemburg i Holandia.
EPI zapowiedziało także, że w przyszłym roku zacznie wdrażać usługi dla handlu. Początkowo mają to być płatności portfelem wero u małych sprzedawców detalicznych czy płatności online w sklepach internetowych, w tym w modelu subskrypcyjnym. Kolejnym krokiem w rozwoju wero mają być płatności w dużych sklepach stacjonarnych, a testy tego rozwiązania zaplanowano na 2026 r. W przygotowaniu mają być także kolejne usługi, takie jak płatności odroczone czy integracja programów lojalnościowych.
Przy okazji warto wspomnieć, że w inicjatywę nie są zaangażowane polskie banki. Początkowo do EPI zdecydował się przystąpić PKO BP, ale po analizie kosztów i perspektyw podjęto decyzję o rezygnacji z udziału w tym przedsięwzięciu.