Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
W której aplikacji bankowej kupicie bilet komunikacji miejskiej, opłacicie postój lub przejazd autostradą? Nowe zestawienie

Mniej typowe VAS-y związane z transportem znaleźć można w apce Santandera (zamawianie taxi) oraz VeloBanku (zakup e-winiet)

W aplikacji mobilnej swojego banku kupować bilety komunikacji miejskiej, płacić za parkowanie czy regulować należności za przejazd autostradą mogą klienci większości najważniejszych instytucji finansowych działających na naszym rynku. Z poniższego zestawienia dowiecie się, w których apkach bankowych znajdziecie usługi dodatkowe związane z transportem, a które banki dopiero pracują nad tym, bo dorównać do rynkowego standardu.

Przeczytajcie także: Które aplikacje do zakupu biletów komunikacji miejskiej?

Bilety komunikacji miejskiej można kupować w bankowości mobilnej ośmiu dużych banków komercyjnych: Aliora, BNP Paribas, ING, Millennium, Pekao, PKO BP, Santandera i VeloBanku. Pekao współpracuje w tym zakresie ze SkyCashem, natomiast w pozostałych przypadkach operatorem usługi jest Mobilet.

Z kolei za parkowanie mogą w swojej apce zapłacić klienci: Aliora, BNP Paribas, ING, mBanku, Millennium, Pekao, PKO BP, Santandera i VeloBanku. W porównaniu do listy banków pośredniczących przy sprzedaży biletów komunikacji miejskiej grono to jest większe o jeden podmiot – mBank. Również przy tej usłudze banki najczęściej współpracują z Mobiletem, choć mBank i Pekao postawiły na partnerstwo ze SkyCashem.

W kwestii płatności za parkowanie dodatkowym udogodnieniem jest opcja połączenia aplikacji bankowej z systemem Android Auto. Dzięki temu można płacić za postój bezpośrednio z ekranu zamontowanego w pojeździe. Takie rozwiązanie dla swoich klientów wprowadziły PKO BP i ING.

Jeśli chodzi o usługę opłacania przejazdów autostradami, to taką opcję mają użytkownicy aplikacji: Alior Banku, ING, Millennium, Pekao, PKO BP, Pocztowego, Santandera, SGB i Velo Banku. Operatorem w większości przypadków jest spółka Autopay – jedynym wyjątkiem jest PKO BP, które korzysta z rozwiązania stworzonego przez należącą do grupy PKO spółkę Finat.

Pisząc o usługach związanych z transportem, warto odnotować też funkcję zamawiania taksówki prosto z aplikacji bankowej. Z takiego udogodnienia mogą korzystać użytkownicy Santander mobile.

Przeczytajcie także: Która aplikacja do opłacania parkowania?

Stosunkowo nową usługą w kategorii VAS-ów (usług dodanych) jest zakup e-winiet uprawniających do podróżowania po drogach za granicą. Na tę chwilę taka opcja dostępna jest jedynie w aplikacji VeloBanku, a jest owocem współpracy z Autopay.

Można się natomiast spodziewać, że z czasem pojawi się też w kolejnych bankach. Tym bardziej że część ankietowanych przez nas banków, które już oferują usługi dodane związane z transportem, zadeklarowała, że planuje dalej rozwijać tę sekcję VAS-ów. Nie wskazując na razie, jakie dokładnie nowe usługi wdrożą, o planach rozwoju zapewniły nas chociażby ING czy PKO BP, które już teraz umożliwiają kupowanie biletów, opłacanie parkingów czy przejazdów autostradami.

Poszerzenie oferty planują zresztą także BNP Paribas (oferujący obecnie bilety i parkingi) oraz Pocztowy (na razie umożliwiający tylko opłacanie przejazdów autostradami). A lista banków oferujących usługi dodane związane z transportem ma się wydłużyć o kolejne dwa, dziś jeszcze nieobecne na niej, podmioty: Nest i Credit Agricole. Ten pierwszy jest na na tyle wczesnym etapie wdrożenia, że nie zdradza na razie terminu udostępnienia nowych usług ani partnera, z którym będzie je świadczył. Z kolei w Credit Agricole kwestią najbliższej przyszłości ma być pojawienie się płatności za parkingi, a po nich za bilety komunikacji miejskiej. Rozwiązanie wdrażane jest we współpracy z Mobiletem.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies